Hladina kyslíku v krvi představuje množství kyslíku cirkulujícího v krvi. Jeho většina se shromažďuje v červených krvinkách, které jej získávají z plic a dodávají do ostatních částí těla. Náš organismus se pak dokáže sám postarat o to, aby bylo kyslíku všude dostatek a sloužil pro potřeby každé buňky. Jedná se proto o indikátor toho, jako dobře naše tělo pracuje a jak distribuuje kyslík z plic do buněk. Proto si dnes povíme něco o tom, jak hladinu kyslíku v krvi měřit a jaké jsou příznaky, je-li příliš nízká.
Jak správně měřit hladinu kyslíku v krvi?
Chcete-li mít hladinu kyslíku v krvi pod kontrolou, pořiďte si domů pulzní oxymetr. Jedná se o malé prstové zařízení, které funguje jako klip na prst nebo ucho. V takovém případě doporučujeme důkladně si umýt ruce, odlakovat nehty a test provádět za denního světla. Takto eliminujete co nejvíce vnějších faktorů, které by mohly zkreslit výsledek. V jiném případě můžete navštívit svého lékaře, který provede testy.
Jaká je normální a nízká hladina kyslíku v krvi?
Normální hladina kyslíku v krvi se pohybuje mezi 75 – 100 mm Hg. Pod 60 mm Hg se hladina kyslíku v krvi považuje už za nízkou a vyžaduje doplnění v závislosti na rozhodnutí lékaře.
Příznaky nízké hladiny kyslíku v krvi
Nízká hladina kyslíku v krvi může vést k následujícím příznakům:
- Dušnost
- Bolest hlavy
- Neklid
- Závratě
- Zrychlené dýchání
- Bolest na hrudi
- Zmatek
- Vysoký krevní tlak
- Nedostatek koordinace
- Poruchy vidění
- Zrychlený srdeční tep
Obrázky: Freepik