Milovníci psů se mohou radovat. Tři překvapivé důvody, proč psi zlepšují partnerské vztahy

Vlastníte se svým partnerem pejska? Pak pro vás máme dobrou zprávu, výzkum ukázal, že páry, které žijí se psem, mají lepší vztah než lidé, kteří doma žádného domácího mazlíčka nemají. Pokud jste sami bez partnera, nemusíte věšet hlavu, i pro vás máme dobré zprávy.

Páry se psem mají lepší vztah

Mít doma psa se pro váš vztah ukazuje jako velice dobré. Výzkum potvrdil, že psi vás dělají více přátelskými, vstřícnějšími a lepšími v komunikaci s ostatními lidmi. Řízený experiment například ukázal, že přítomnost psa zvyšuje počet interakcí s cizími lidmi. Navíc, čím více pes uspokojuje vaše sociální potřeby, tím lepší bude váš vztah s partnerem nebo jinými blízkými. Láska k vašemu mazlíčkovi tedy není kompenzací toho, co vám ve vztahu s druhým člověkem chybí, ale naopak posiluje pouto mezi vámi a partnerem.

Méně stresu

Pes navíc působí menší napětí a stres a doma se tak vyskytuje méně příležitostí k hádkám. Výzkumy dokonce naznačují, že krevní tlak je ve stresových situacích nižší nebo se vrací do normálu rychleji u lidí, kteří žijí se psem. Je to částečně proto, že vaše tělo produkuje oxytocin, hormon lásky, prostřednictvím vašeho pejska, což snižuje stres i krevní tlak.

Svobodní lidé se psem

Máte psa, ale ne partnera? Není třeba si zoufat, vědci jsou přesvědčení o tom, že lidé s domácím mazlíčkem mohou rychleji najít lásku než lidé bez zvířat. Je to hlavně proto, že pes stimuluje sociální chování. Pro spoustu lidí je atraktivní sledovat počínání druhého člověka v přítomnosti zvířete. To zdůrazňuje vaši starostlivou stránku. Zvláště svobodní muži se psem mají z tohoto důvodu u žen velikou výhodu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Psychologiemagazine.nl