Mladým hrozí zákeřná rakovina tenkého střeva. Takto ji poznáte včas, aby se dala úspěšně léčit

Rakovina tenkého střeva začíná, pokud se buňky v tenkém střevě začnou nekontrolovatelně množit a šířit dál. Tenké střevo je součástí gastrointestinálního traktu, který zpracovává potravu, aby získal energii pro fungování našeho těla. Rakovina tenkého střeva je poměrně častá, stejně jako i další typy rakoviny zažívacího traktu – rakovina tlustého střeva, konečníku, žaludku a jícnu.

Jak funguje tenké střevo

Po žvýkání a spolknutí jídlo prochází dále jícnem do žaludku. Žaludek je vakovitý orgán, který napomáhá trávicímu procesu smícháním potravy se žaludečními šťávami. Potrava a žaludeční šťávy se smíchají do husté tekutiny, která se pak dostává do tenkého střeva. Tenké střevo pokračuje ve štěpení potravy, a především zajišťuje vstřebávání většiny živin. Přestože se nazývá tenké střevo, je to ve skutečnosti největší část gastrointestinálního traktu – měří až neuvěřitelných 6 metrů.

Části tenkého střeva

Tenké střevo se dělí na tři části. Prvním z nich je dvanácterník. Jedná se o část, která měří asi 30 cm. Dostávají se sem tekutiny ze slinivky a jater, které zde pomáhají dále trávit potravu. Následují části tenkého střeva, kde je většina z živin v potravě absorbována a vstupuje dále do krevního řečiště. Následně zbytky potravy vstupují do tlustého střeva. Tato svalová trubice je dlouhá asi 1,2-1,5 m. Absorbuje vodu a některé další živiny z potravy. Odpad, který po této proceduře zůstane, jde do konečníku, kde se ukládá, dokud není z těla vyloučen.

Typy rakoviny tenkého střeva

Tenké střevo se skládá z mnoha různých typů buněk, takže zde mohou vznikat také různé typy rakoviny. Mezi čtyři hlavní typy rakoviny tenkého střeva patří:

  • Adenokarcinomy
  • Rakovinné nádory
  • Lymfomy
  • Sarkomy

Většina odborníků se domnívá, že rakovina tenkého střeva se vyvíjí stejně jako rakovina tlustého střeva. Zpočátku začíná jako malý výrůstek ve výstelce střeva, který se nazývá polyp. Postupem času se polypy mohou změnit v rakovinu. 

Příznaky a symptomy

Příznaky rakoviny tenkého střeva jsou často nejasné a mohou mít i jiné důvody. Bohužel to často znamená, že nemoc není odhalena ani několik měsíců od nástupu rakoviny.

Mezi nejčastější příznaky rakoviny tenkého střeva patří:

  • Bolest břicha
  • Nevolnost a zvracení
  • Hubnutí bez důvodu
  • Slabost a pocit únavy
  • Tmavá stolice (z krvácení ve střevě)
  • Nízký počet červených krvinek (anémie)
  • Zežloutnutí kůže a očí

Často je prvním příznakem bolest v oblasti žaludku. Tato bolest může být také doprovázena žaludečními křečemi a nemusí být konstantní. Obvykle se ale zhoršuje zejména po jídle.

Jak nádor roste, může zpomalit průchod potravy střevem. To obvykle vede ke zvýšené bolestivosti. Pokud se nádor dostatečně zvětší, může způsobit neprůchodnost střev, kdy se cesty zcela ucpou a potrava nedokáže projít. To vede k bolesti se silnou nevolností a zvracením.

Vzácně rakovina způsobí také propíchnutí střevní stěny. Následně může dojít k vylití obsahu střeva do břicha. Příznaky zahrnují náhlou ostrou bolest, nevolnost a zvracení.

Někdy začne nádor ve střevě krvácet. Pokud je krvácení pomalé, může časem vést k nízkému počtu červených krvinek (anémie), které se projeví například na krevních testech. Mezi příznaky anémie patří také konstantní slabost a únava. Pokud je krvácení rychlé, stolice může zčernat – jedná se o poměrně závažný příznak, kterého si ale nelze nevšimnout, neboť stolice také výrazně zapáchá.

Nepanikařte, ale k lékaři určitě zamiřte

Je však třeba pamatovat také na to, že tyto problémy bývají častěji způsobeny jinými příčinami než rakovinou. Pokud však máte některý z těchto příznaků, které neustupují nebo se zhoršují, informujte svého lékaře, aby zjistil příčinu a ta mohla být v případě potřeby léčena. Byť není nutné při prvních příznacích panikařit a děsit se rakoviny, přesto platí, že je nutné své tělo pečlivě sledovat a nepodcenit ani prevenci a pravidelné kontroly, zejména pak v případě, kdy je rakovina součástí vaší rodinné anamnézy.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Cancer.org