Modré „zmrzlinové“ banány jsou vzácné, ale můžete si je vypěstovat doma

Modré banány. Jak zvláštní představa. A přitom se jedná o reálně existující ovoce. Je to zvláštní mutace banánů, která pochází z pralesů tichomořského ostrova Jáva a jejichž chuť se často přirovnává k vanilkové zmrzlině. Z hlediska výživových látek je na tom obdobně zhruba jako brokolice, nicméně chuť těchto modrých zázraků je natolik specifická, že ji nelze jen tak s něčím zaměnit. V současnosti se modré banány pěstují nejen v Indonésii, ale i v Austrálii nebo na Havaji a jsou velmi oblíbené pro výrobu zdravé domácí zmrzliny.

O něco zdravější než běžné banány

Odrůda banánů Blue Java se řadí k těm nejchutnějším ze šesti set dosud známých druhů banánů. Když dozrají, mění se jejich barva na světle žlutou a textura dužniny se mění na krémovitou hmotu, která se dá dokonce namazat na chleba jako pomazánka. Snadno se pak rozmixuje a po zmražení je z ní vynikající domácí zmrzlina. Ani není třeba ji nijak dochucovat, její původní chuť beztak připomíná vanilkovou zmrzlinu.

Z výživového hlediska modré banány obsahují minimum tuku, zato asi dvacet procent sacharidů. Jsou bohaté na draslík, který je důležitý pro správnou funkci svalů a reakci nervových buněk. Reguluje také srdeční tlak. Toto jsou však stejné účinky, které mají i u nás běžné banány odrůdy Cavendish. Na rozdíl od nich však modré banány obsahují více nestravitelné vlákniny, která prospívá našim střevním bakteriím, a navíc i antioxidanty, vysoký obsah vitaminů B6 a C i stopových prvků, jako je hořčík, měď nebo mangan.

V Česku Blue Java neseženete, můžete si je však vypěstovat

Přestože na zahraničních trzích jsou modré banány obvykle k dostání, do Česka se zatím tato plodina nedováží. Pokud byste je chtěli ochutnat, anebo je začít pěstovat, máte dvě možnosti. Buďto si můžete udělat výlet nejlépe do jejich domoviny na Havaji nebo na Jávě a pár sazenic si odtud přivézt, anebo si můžete na internetu sehnat jejich semena a vypěstovat si je doma sami.

Rostlina sice roste až 9 měsíců, než dospěje a je připravena produkovat úrodu, nicméně na druhou stranu je velice nenáročná na pěstování a podmínky. Přestože se jedná o rostlinu z tropů, velmi dobře snáší i studené klima a zvládá bez obtíží překonat i teploty okolo -6 stupňů Celsia, a tak je i v Česku vhodná pro venkovní pěstování.

Obrázky: Playtech