Možné příčiny průjmu. Pokud neustává, může způsobit vážné zdravotní potíže

Dlouhodobý průjem může být nejen nepříjemný, ale také nezdravý a v některých případech i nebezpečný. Čas od času se může stát, že sníme něco špatného, ale pokud se průjmy objeví náhle a bez známé příčiny, je vhodné se poradit s lékařem. Dlouhodobý průjem představuje riziko zejména pro děti a starší osoby, protože u nich může dříve dojít k dehydrataci organismu. Příčinou přitom může být poměrně mnoho různých faktorů souvisejících s nezdravým životním stylem, dlouhodobým stresem, ale i s kouřením, užíváním antibiotik či infekcí organismu.

Rotavirová infekce

Rotaviry jsou nejčastější příčinou akutních průjmových onemocnění u dětí do pěti let a často končí hospitalizací a v horším případě, zejména pak v rozvojových zemích, i úmrtí dětí kvůli dehydrataci. Nevyhýbají se ale ani dospělým. Často se vyskytují zejména u cestovatelů. V Česku se pak nejčastěji vyskytují během zimního období a časně zjara. Za posledních deset let bylo zaznamenáno několik desítek úmrtí v souvislosti s rotavirovou nákazou. Velkou roli v boji proti rotavirové infekci hraje oslabený imunitní systém, který s nákazou nedovede účinně bojovat.

Bakteriální infekce

Známá bakterie E. coli se přirozeně vyskytuje na sliznici tlustého střeva a je velmi důležitá pro produkci vitaminu K a B i pro udržení rovnováhy střevní mikroflóry. Jestliže se však E. coli dostane mimo zažívací trakt, může způsobit vážné potíže, včetně hnisavého zánětlivého průjmu. Příznakem tohoto stavu je ztráta chuti k jídlu a průjem trvající 3 až 6 dní. Pro zabránění vzniku této infekce je důležitá pravidelná hygiena, zejména pak mytí rukou před každým jídlem.

Zánětlivé onemocnění střev

Crohnova choroba se řadí mezi chronické autoimunitní nemoci a dokáže pacienta nepěkně potrápit. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicího traktu, zejména pak v místě propojení tenkého a tlustého střeva, kde oslabuje tkáně, způsobuje nepříjemné bolesti a těžké průjmy. Kromě toho nemoc způsobuje i nechutenství, prudký úbytek hmotnosti, tvorbu vředů, krev ve stolici a abscesy.

Pokud dlouhodobě bojujete s průjmy a příznaky neodeznívají nebo se dokonce zhoršují, je třeba se urychleně poradit se svým ošetřujícím lékařem. Silný průjem může mít závažné zdravotní následky.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Webmd.com