Máte-li starý dům, velmi dobře víte, že má své zvuky, neduhy a zlozvyky. Musíte s tím počítat, protože jiné to již nebude. Mnoho domů ovšem skrývá svá tajemství, která jejich současní majitelé vůbec nemusí znát. Domácí rekonstrukce jsou ve vlastních domech zcela běžné a všichni je chtějí mít hotové co nejrychleji. Dnes se proto podíváme na příběh muže, který doma našel nečekaný poklad, o kterém nikdo nevěděl po celá staletí. Tento příběh je naprosto šílený, ale stát se to může komukoli z nás, kdekoli na světě.
Chtěl končit rekonstrukci co nejdříve
Muž měl velmi málo peněz, a proto dělal veškeré práce sám. To ovšem zahrnovalo také likvidaci jedné ze stěn. Na začátku vypadalo vše dobře. Práce mu šla od ruky. Po nějaké době ovšem objevil otvor za jednou ze zdí. To rozhodně nečekal, protože podle plánku tam nic takového být nemělo. Netušil, že ho to přivede k jednomu z nejneuvěřitelnějších historických objevů v Turecku.
Kde to začalo
Při prvním pohledu na budovu není zcela jasné, proč by ho chtěl někdo rekonstruovat. Jedná se o dům v klasickém tureckém stylu a působí jako učiněný sen. Uvnitř to ale vypadalo úplně jinak. Interiér po letech používání začal chátrat, ale majitel si nemohl dovolit najmout profesionála. Věřil, že veškeré práce zvládne sám. Začal od sklepa, vzal kladivo do ruky a zbořil hned několik zdí. Objevil přitom dřevo a kámen. Pracoval tvrdě po mnoho hodin a dnů.
Po několika úderech se zeď rozpadla
Za silnou kamennou zdí kladivo prošlo do prázdného prostoru, což muž rozhodně neočekával. Kamenná zeď se před ním úplně rozpadla a odhalila něco nečekaného. Za zdí byl velký otvor. Bohužel na místě byla taková tma, že nic neviděl. Běžel proto ihned pro baterku, aby si svůj objev prohlédnul. V první chvíli viděl jen tunel, který sahal za a pod jeho dům. Popadl proto kladivo a pustil se znovu do práce. Nemohl uvěřit svým očím a práce ho velmi těšila. Byl totiž zvědavý, co najde. Malá díra do zdi se zvětšovala a muž zjistil, že je otvor obrovský.
Shutterstock
Úžasný objev
Otvor vedl do tunelu, ze kterého šel chladný vzduch. Po krátkém hledání našel muž úzký průchod a pokračoval v cestě. Cítil se naprosto vyděšený, ale přitom fascinovaný a nadšený. Strach měl z dobrého důvodu, protože se v této oblasti nachází mnoho jedovatých pavouků, hadů a štírů. Sice žádné zvíře nepotkal, ale to nedělalo tajemný a temný tunel méně strašidelným. Majitel domu se ale rozhodl jít ještě hlouběji do země a byl překvapený, jak hluboko sahají.
O přírodní výtvor se nejedná
Mohlo by se zdát, že tunely vytvořila příroda, ale není tomu tak. Jak muž pokračoval v průzkumu, zjistil, že rozložení chodeb a místností bylo zcela záměrné. Vypadalo to, že v těchto jeskyních žili v minulosti lidé. Proč a co tak skrývali? To se možná již nikdy nedozvíme. Některé místnosti měli dokonce konkrétní téma a pro každý byl vytvořen originální návrh. Vypadalo to jako starodávný komplex bytů, který se nacházel hluboko pod zemí.
Shutterstock
Co zjistili archeologové?
Úřady si nejdřív mysleli, že se majitel domu mýlí. Nakonec ho vzali vážně a poslali tam odborníky. Ti zjistili, že se jedná o ztracené podzemní město Derinkuyu. Toto město bylo pouze legendou, která se mezi lidmi vyprávěla po celá staletí, stejně jako Atlantis nebo El Dorado. Ukázalo se ovšem, že muž skutečně našel 3000 let staré město, o jehož existenci neměli lidé ani tušení. I přes toto zjištění zůstávalo mnoho nezodpovězených otázek, které vyžadují ještě léta výzkumů.
Staří města bere dech
Město bylo podle historiků postaveno kolem roku 700 př. n. l. Nemohou se pochopitelně shodnout na tom, kdo dal toto jedinečné město postavit. Turecké ministerstvo si myslí, že to byli Frygové, kteří původně žili na jižním Balkánu. Možná vám něco řekne jméno král Midas, který podle řecké mytologie dokázal proměnit vše, čeho se dotkl, v pravé zlato. Jeho jméno jistě znáte a pochází právě z tohoto rodu, který možná postavil jedinečné podzemní město.
Shutterstock
Město poskytovalo vše potřebné
Toto město mělo neuvěřitelných 18 pater. Stavitelé toho přitom dosáhli pouze s použitím ohně, což si dnešní stavitelé zajisté nemohou vůbec představit. Výstavba musela trvat stovky let a mnoho archeologů se nemůže shodnout na tom, kdy se s ní skončilo. Podzemní stavba měla dobrou ventilaci a lidé měli přístup k jídlu i vodě. Na povrch přitom nemuseli vycházet celé týdny. Díky tomu se nemuseli obávat cizinců, útočníků ani nebezpečných zvířat.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Hashtagchatter.com