Rozlučte se se svým vnitřním kritikem. Tato cvičení vás naučí, jak být k sobě samému laskavější a soucitnější

Je překvapivé, jak často má člověk problém chovat se hezky sám k sobě, pocítit soucit ke své vlastní osobě, pochválit se a mít se rád. Chovejte se k sobě stejně jako k dobrému příteli. Tento způsob, jak mluvit sám se sebou, zajišťuje méně stresu, větší odolnost, pozitivnější představu o sobě a větší sebevědomí. Zní to dobře, že? Tak se do toho pusťte hned, tato cvičení vám pomohou zapnout tlačítko soucitu k sobě samému.

Položte si ruku na srdce

Procvičovat soucit může být stejně jednoduché jako přiložit ruku na srdce. Dotek stimuluje systém zdravotní péče ve vašem mozku a parasympatickém nervovém systému, i když se dotýkáte sami sebe. Takové chování má uklidňující účinky a dodává pocit bezpečí. Čím častěji budete toto cvičení provádět, tím lépe. Najděte si doteky, které jsou vám příjemné, nebojte se sami sebe obejmout.

Napište si dopis

Možná vám psaní dopisu pro svou osobu může připadat trochu trapné, proč ale sobě nesepsat stejně sladká slova, jaká byste napsali svým blízkým nebo přátelům? Jste stejně důležití jako oni. Napište dopis od milující části sebe sama té části, která zrovna prožívá těžké časy. Takový dopis bude mimořádně nápomocný ve chvílích, kdy vás bude něco trápit.

Co nyní potřebujete?

Položte si otázku, co nyní potřebujete. Vždy bylo, je a bude nemožné splnit si všechna přání a potřeby v jednu chvíli, není možné se vyhnout některým otravným úkolům, které je potřeba udělat, ale poslouchejte sami sebe. Položte si během dne otázku, co teď zrovna potřebujete? Možná je to sklenka vína po náročném dni nebo procházka přírodou, telefonát s přítelem, jakákoli maličkost, která vám v danou chvíli pomůže, se počítá.

Vnitřní kritik

Každý z nás v sobě nosí svého vnitřního kritika. Je to hlas v naší hlavě, který nám říká, že něco nemůžeme, nejsme dost dobří nebo nám zahltí hlavu negativními nesmysly. Tomuto vnitřnímu tyranovi můžeme ubrat sílu tím, že ho odhalíme – slova, obrazy nebo emoce, jaké nám kritický hlas přináší do hlavy. Jakmile je vezmete na vědomí, můžete si je upravit. Zhluboka se nadechněte a popřemýšlejte, co byste řekli blízkému příteli v podobné situaci. Než se nadějete, budete k sobě mluvit láskyplněji.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gezondnu.nl