Může to můj pes sníst? Vhodné a naopak nebezpečné potraviny pro naše čtyřnohé mazlíčky

Mnoho lidí si myslí, že jejich chlupatí miláčci mohou sníst cokoli. Není to ale vůbec pravda. Ve skutečnosti jim určité potraviny mohou hodně uškodit nebo je dokonce zabít. Z tohoto důvodu by měl každý majitel pejsků vědět, která jídla jsou pro lidi bezpečná, ale mohou být toxická a pro psy potenciálně smrtelná. Na druhou stranu existuje i mnoho lidských potravin, která jsou pro psy naprosto bezpečná a dokonce zdravá. Podívejme se na to, které z nich byste mazlíčkovi měli nebo neměli dávat.

Mrkev, hrozny a rozinky nebo sůl

Mrkev je rozhodně dobrou variantou toho, co můžete psovi naservírovat. Může ji konzumovat syrovou i vařenou a nejen, že je bezpečná, ale také zdravá. Mrkev má nízký obsah kalorií a je dobrým zdrojem vitamínů, minerálů i vlákniny. Před krmením si nakrájejte na kousky, aby zabránili udušení. Hrozny a rozinky jsou na opačné straně spektra, protože by je psi rozhodně neměli konzumovat, a to v jakémkoli množství. Možná se vám to nezdá, ale toto oblíbené ovoce mezi lidmi, je pro psy velmi nebezpečné a můžete s ním svému čtyřnohému mazlíčkovi hodně ublížit.

Hrozny a rozinky obsahují toxické sloučeniny, které jsou pro psy škodlivé. Mohou vést k rychlému selhání ledvin a v mnoha případech také ke smrti zvířete. I malé množství hroznů a rozinek může ublížit, takže je důležité vyhnout se tomu, abyste je psovi podali. Sůl jíst mohou, ale v omezeném množství. Nadměrný příjem soli může vést k otravě nebo nedostatku tekutin, což může způsobit dehydrataci (zvracení, průjem a záchvaty). V závažných případech může vést až k smrti.

Arašídové máslo, vejce, losos a čokoláda

Arašídové máslo je možná překvapivé, ale mnoho lidí ho konzumuje. Dobrou zprávou je, že ho mohou jíst i psi. Nedávejte mu ho ovšem příliš velké množství, protože obsahuje větší množství soli, které by mohlo zvířeti ublížit. Vejce jsou také naprosto bezpečná a výživná. Jedno střední vejce poskytuje téměř každý vitamín a minerál plus mnoho bílkovin. V žádném případě pochopitelně nesmí být syrová. I když jim to většinou neublíží, mohou se i přesto nakazit bakterií typu salmonela, které povedou k zažívacím potížím, dehydrataci a v některých případech i ke smrti.

Vařený losos je pro vašeho psa bezpečnou, zdravou a skvělou pochoutkou. Je skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které snižují zánět a pomáhají udržovat zdravou pokožku a srst. Vyhněte se ovšem podávání syrového lososa, který může obsahovat bakterie. Čokoláda je známá tím, že ji psi nesmí. Obsahuje teobromin a kofein, které naruší metabolismus psa. Může se dostavit zvracení, průjem a dehydratace. V některých případech ale konzumace čokolády může skončit i smrtí. Zvěrolékaři důrazně doporučují, aby lidé nedávali psům ani malé množství čokolády.

Sýr, borůvky

Mnoho lidí se bojí dávat psům sýr, ale v malém množství pro ně škodlivý není. Vzhledem k obsahu tuku a laktózy mohou mít někteří psi potíže s trávením, bolestmi břicha a průjmem. Je proto mnohem lepší zvolit nízkotučné sýry, jako je mozzarella. Borůvky mu můžete s klidem dát, protože jsou plné antioxidantů, které pomáhají bojovat proti chorobám a poskytují mnoho vitamínů, minerálů a vlákniny, které pomohou ke zlepšení zdraví vašeho psa.

Tvaroh, ostružiny a avokádo

Psi mohou jíst tvaroh, ale jen v malém množství. U některých psů se po konzumaci tvarohu mohou vyskytnout zažívací potíže, jako je nevolnost nebo průjem. Tyto potíže se mohou objevit vždy, když dáte psovi některý druh lidského jídla. Každý pes bude vždy reagovat jinak, a proto musíte surovinu vyřadit z jídelníčku okamžitě, jakmile si všimnete negativní reakce. Obecně byste v takovém případě měli omezit příjem dané suroviny, nebo ji zcela vyřadit.

Ostružiny může pes bezpečně konzumovat, a to čerstvé i zmrazené. Jsou nízkokalorické a bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Ostružiny jsou navíc skvělým zdrojem vlákniny. Pokud je má rád, můžete mu je dávat každý den jako odměnu. Na druhou stranu avokádo jíst nesmí. Obsahuje totiž toxin zvaný persin, o kterém je známo, že je pro psy velmi jedovatý. Může vést k hromadění tekutin v plicích a hrudníku, což může způsobit dýchací potíže, nedostatek kyslíku a smrt.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Healthline.com