Myokarditida je jednoduše zánět srdečního svalu, tzv. myokardu. Často se vyskytuje také u zdravých lidí a může se vyvinout v srdeční selhání a srdeční arytmii. Rozhodně bychom ji proto neměli podceňovat. Nemoc je způsobena různými infekcemi, víry, sarkoidózou, autoimunitním onemocněním a dalšími příčinami. Virus infikuje sval myokardu a způsobuje lokální zánět.
Jaké jsou příznaky?
Příznaky myokarditidy se samozřejmě liší případ od případu a souvisejí se zánětem myokardu nebo slabostí srdečního svalu po zánětu. Vysoké procento pacientů může být dokonce asymptomatické. Správné diagnostikování je velmi důležité, a proto byste měli znát základní příznaky tohoto nebezpečného onemocnění.
Co patří mezi nejčastější příznaky?
Vzhledem k tomu, že se jedná o onemocnění srdce, většina ze základních symptomů vás zajisté nepřekvapí. Jedná se především o silnou bolest na hrudi. Objevit se také může pocit vysokého srdečního pulsu, tachykardie nebo abnormální srdeční rytmus (arytmie). Některým pacientům se těžko dýchá při fyzické zátěži, nebo když si lehnou do postele.
Objevit se může také horečka (zejména u virové myokarditidy), únava a slabost doprovázená bolestí svalů. Ta se objevuje v důsledku viru, který se v těle nachází. Zažít ovšem můžete také mdloby a pocit na omdlení, bolesti hlavy, fyzickou bolest, bolest kloubů, v krku nebo průjem. Dalšími příznaky jsou zadržování tekutin v oblasti nohou, kotníků a chodidel.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org