Na pálení žáhy nejsou potřeba léky. Zbavte se ho pomocí přírodních surovin

Pálení žáhy se projevuje jako pálení v oblasti žaludku nebo jícnu, který začne pálit již za hrudní kostí. Pokud tímto pálením trpíte chvíli, nejedná se o těžký stav, ale je třeba ho co nejrychleji řešit. Žaludeční kyseliny mohou rozleptat jícen nebo způsobit vředy. Při problémech s refluxem si můžete zajít do lékárny a koupit si léky bez předpisu, nebo můžete šáhnout po přírodních surovinách, které budou předcházet vzniku pálení a také jeho výskyt účinně eliminují. 

Aloe vera

Gel nacházející v listech aloe má protizánětlivé vlastnosti, které dokážou zabránit pálení žáhy. Pokud k aloe přidáte med, obojí společně budou mít antacidové účinky. Takové účinky budou efektivně předcházet zánětu žaludku a vyrovnají v něm pH. Budete potřebovat jeden list aloe vera a dvě lžíce medu – 15 gramů. List aloe rozřízněte a vyškrabte z něj gel, který smícháte se dvěma lžícemi medu. Tento lék užívejte po jídle nebo při pálení žáhy. Pamatujte si, že aloe má projímavé účinky, proto se doporučuje konzumovat malé množství. Jakmile budete oddělovat gel od listů, snažte se oddělit pouze horní část gelu. 

Ovesné vločky

Ovesné vločky mají antacidové účinky a navíc obsahují vlákninu a velké množství antioxidantů. Jakmile tělo vstřebá vločky, vyrovná se úroveň pH v žaludku, a tím se sníží vylučování žaludečních kyselin. Budete potřebovat jednu sklenici pitné vody a dvě lžíce ovesných vloček. Vodu vylijte do kastrolu a nechte vodu uvařit. Jakmile začne voda vřít, vypněte ji a přidejte ovesné vločky, promíchejte a nechte jednu hodinu odležet. Poté zceďte a vypijte. Tento krok byste měli opakovat alespoň třikrát denně. 

Zázvor a med

Zázvor zmírňuje nadměrnou tvorbu žaludečních kyselin. Zvyšuje také množství prospěšných bakterií ve střevech, přesněji H. Pylori. Zázvor obsahuje sloučeninu zvanou gingerol, jenž má protizánětlivé a zklidňující vlastnosti. Také dokáže regulovat pálení žáhy a bolesti způsobené těmito potížemi. Připravte si sklenici vody, jednu lžíci strouhaného zázvoru a med. Vodu ohřejte v konvici na čaj a po varu zalijte zázvor. Nechte louhovat a zároveň jej nechte vychladit na vhodnou teplotu k pití. Poté přidejte lžíci medu a vypijte. Takto připravenou sklenici zázvorového čaje vypijte vždy při pálení žáhy. 

Čerstvá jablečná šťáva

Jablka jsou součástí každé domácnosti, proto budou také nejrychlejší volbou pro odstranění pálení žáhy. Bude působit i na zánět vyvolaný žaludečními kyselinami. Zásaditost šťávy z jablek obsahuje protizánětlivé složky, které zajistí zmírnění příznaků a při pravidelném pití dokonce může vyléčit i potíže spojené se žáhou. Budete potřebovat pět jablek a lžíci medu. Jablka odšťavněte v odšťavňovači a smíchejte s medem. Každý den vypijte jednu sklenici nebo pijte pouze v případě pálení žáhy. 

Bramborová šťáva

Čerstvá bramborová šťáva podpoří lepší zažívání a zmírní vylučování žaludečních šťáv. Sníží pocity pálení žáhy v horní části břicha a zároveň poskytne neutralizaci kyselin putující do jícnu. Předtím, než použijete brambory, ujistěte se, že na nich nejsou žádné černé skvrny či jiné kazy. Takové brambory mohou obsahovat škodlivé látky. Jedno kilo brambor oloupejte, umyjte a nastrouhejte na jemném struhadle. Šťávu, kterou získáte, uchovávejte v lednici. Můžete nastrouhat i méně brambor. Dvě lžíce bramborové šťávy přidejte do půl sklenice teplé vody a v případě pálení žáhy vypijte.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Healthline.com