Na spánek na břiše zapomeňte. Lékaři se shodují na zdravotních rizicích i možnosti smrti

Spousta lidí spí raději na břiše, ale jen hrstka z nich ví, že by to neměli dělat. Lékaři předložili mnoho teorií o spánku v této poloze a většina z nich se shodla na tom, že přináší určitá zdravotní rizika. Spánek na břiše je totiž jako časovaná bomba. Nepříznivě ovlivňuje funkci genitálií, kardiovaskulárního systému, žaludku i střev. Škodlivé účinky této pozice se začnou postupně hromadit a projevovat v latentní formě. Proto, když tělo onemocní, člověk nemůže okamžitě pochopit, co jeho zdravotní stav způsobuje. Zde jsou důvody, proč pozici na břiše raději vynechat.

Špatný přívod kyslíku

Spánek na břiše je velmi nebezpečný, protože existuje riziko, že se jednoho dne nemusíte probudit. Už jen taková myšlenka vyvolává paniku. Když spíte na zádech, váš hrudník je rovný a nic nezasahuje do vašeho normálního dýchání, což není případ polohy na břiše. Tehdy je hrudník zmáčknutý a nemůže se roztahovat, což znamená, že kyslík v plicích se nemůže správně regenerovat. Mladší jedinci nejsou v takovém ohrožení jako starší.

Zablokovaná krční páteř

Při spánku na břiše lze hlavu otočit doprava nebo doleva, což blokuje krční tepnu. Pacienti s osteoporózou nebo aterosklerózou by neměli ležet na břiše, jinak by mohlo dojít skutečně k tomu nejhoršímu – mohli by zemřít.

Co tvrdí vědci o spánku na břiše?

Spánek v této poloze nepříznivě ovlivňuje vzhled a stav hrudníku. Během spánku je hrudník stlačen a pokožka se začíná krčit. Takové vrásky již nelze odstranit. To vše ovlivňuje výskyt strií na hrudi. Lékaři tvrdí, že komprese prsou zvyšuje také riziko vzniku maligního nádoru v prsu.

Spánek na břiše se nedoporučuje ani pro ty jedince, kteří mají problémy s páteří a držením těla.

Stejně tak se tato poloha považuje za hlavní příčinu sexuálních problémů u mužů i žen. Muži jsou vystaveni nebezpečí impotence.

Pokožka začne při spánku na břiše ztrácet svou pružnost, obličej je rychleji pokryt vráskami.

Kdy se doporučuje ležet na břiše?

Existují i výjimky. Jsou totiž případy, kdy se vyloženě doporučuje ležet na břiše, ale to je pouze tehdy, kdy vás bolí záda nebo máte problémy s trávicí soustavou. Nelehejte si však na břicho ihned po jídle.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Prevention.com