Nákaza od domácího mazlíčka je velice vzácná věc, lidé se obvykle nemusí strachovat o své zdraví jen proto, že se jejich pes nebo kočka necítí dobře. Ovšem v tomto případě se jedná o výjimku, která dokazuje, že bychom měli být ostražití za každých okolností. Děsivý případ přenosu nemoci z kočky na člověka se stal 68 letému muži, kterému se kvůli škodlivé infekci objevily na obličeji a krku velké, oteklé boule.
Toxická bakterie
Pacient navštívil svého lékaře po týdenní horečce. Tomuto stavu předcházely bolestivé otoky na pravé straně krku, které trvaly dva měsíce. Ukázalo se, že příznaky byly oteklé lymfatické uzliny, jež byly důsledkem infekce vysoce nakažlivou toxickou bakterií Francisella tularensis.
Úmrtí domácího mazlíčka
Muž potvrdil, že dva dny před příchodem symptomů zemřela jeho kočka, u které veterinář diagnostikoval kočičí leukémii. Ovšem nemoc nikdy nebyla potvrzena laboratorními testy. Nyní mají lékaři podezření, že kočka byla také nositelem Francisella tularensis.
Co je tularemie?
Jedná se o termín používaný pro onemocnění způsobené bakterií Francisella tularensis. Tularemie je u lidí vzácná, ovšem mnohem častější je u zvířat, většinou u divokých králíků a myší. Tudíž kočky se mohou nakazit, pokud zaútočí na nemocnou myš. Onemocnění mohou přenášet také klíšťata a jeleni.
Jak se mohou lidé nakazit?
Lidé se mohou nejčastěji nakazit po kousnutí klíštětem nebo manipulací s nemocnými nebo mrtvými zvířaty, jež vylučují bakteriální částice. Infekce může být také přenesena ze zvířete na člověka škrábnutím nebo kousnutím, což bylo podezřením i u výše zmíněného pacienta.
Příznaky tularemie
Existuje několik typů tularemie. Typ, jenž byl nalezen u dnešního pacienta, se nazývá žlázová tularemie, jež je definována oteklými lymfatickými uzlinami a vysokou horečkou. Další druh, ulceroglandulární tularemie, je podobný, ale zároveň způsobuje kožní vředy nebo otevřené rány v místě infekce. Setkat se můžete také s oteklýma a podrážděnýma očima, bolestí v krku, vředy v ústech a nateklými mandlemi. Pneumonická tularemie je nejzávažnější formou onemocnění a nejpravděpodobněji se objeví při vdechnutí bakterie. Tento typ může způsobit kašel, bolest na hrudi a potíže s dýcháním.
Důležité je pamatovat si, že jakýkoli typ tularemie je život ohrožující, pokud se neléčí. Naštěstí lze většinu případů řešit antibiotiky.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Health.com