Jedinci, kteří mají od narození, vlivem úrazu nebo stáří problémy se sluchem, se mohou cítit sociálně izolovaní, neboť kvůli svému hendikepu ostatním zcela nerozumí. Řada nic netušících lidí, již nejsou s touto sluchovou vadou obeznámeni, může považovat nedoslýchavé za méně chápavé.
Naslouchátko vás zachrání
Postará se totiž o to, aby vám žádný zvuk neunikl. Sluchadla mají v sobě zabudovaný mikrofon, jenž přijímá a následně zesiluje zvuky přicházející z okolí. Díky němu je vám umožněno slyšet i šepot a další velice jemné zvuky. Nic z konverzace s vašimi blízkými vám už neunikne, nebudete se cítit tzv. mimo. Aby vše fungovalo, tak jak má, je třeba vybrat správný typ naslouchátka, jež bude nejvíce odpovídat vašim potřebám.
Do ucha nebo do kapsy?
Naslouchátka pro nedoslýchavé je možné umístit do ucha, za ucho nebo do kapsy. Záleží na míře poškození sluchu. Jaký je v nich rozdíl? Kapesní naslouchátka jsou vzhledem ke svým rozměrům a hmotnosti určena hlavně k občasnému použití, když jste v kontaktu s rodinou, přáteli, jednáte na úřadě, sledujete televizi atd. Skládající se ze dvou částí – sluchátka do ucha a krabičky s ovládáním, kterou budete mít v kapse. Dáváte-li přednost diskrétnější variantě, budou pro vás naslouchátka do ucha to pravé.
Nikdo o něm nebude vědět
Naslouchátka do ucha jsou velice malá a nenápadná, navíc je budete nosit přímo ve zvukovodu. Jsou doporučována hlavně při mírné a střední nedoslýchavosti a osobám nosícím brýle. Součástí těchto sluchátek je několik velikostí silikonových špuntů, aby vám v uších dobře držely a co nejvíce eliminovaly nežádoucí šumy. Poslední variantou jsou naslouchátka za ucho při těžké nedoslýchavosti. Ovládají se většími tlačítky pro lepší manipulaci, která jsou umístěna v pouzdře za uchem.