Říká se, že průměrně lidé přibývají na váze každý rok o jedno kilo. Nárůst váhy za dvacet let o 20 kilogramů však může vést ke značným zdravotním obtížím, v horším případě roste nadváha ještě rychleji. Co dělat, aby v souvislosti se stárnutím nedocházelo ke zpomalování metabolismu a ručička váhy neletěla střemhlav nahoru? Pomocí pěti návyků lze dostat váhu pod kontrolu, navíc se zlepší fyzická i mentální kondice. Stačí je začít dodržovat.
Pohyb každý den
Největším problémem lidí s přibývajícím věkem je nedostatek pohybu. Vlivem toho dochází k ochabování svalstva, ke snížení fyzické kondice, ale také ke zpomalení metabolismu. To vede k ještě většímu nárůstu hmotnosti a k přebytečným kilům navíc. Při pravidelné fyzické aktivitě se posílí svalstvo a klouby, zlepší se spánek a srovná trávení. Není třeba přitom zvedat těžké činky v posilovně nebo začít provozovat fyzicky nebo finančně náročné sporty, stačí začít chodit pěšky, nevyužívat výtah, vystupovat o zastávku dříve nebo vzít pejska na delší večerní procházku. Ve vyšším věku se totiž počítá každý krok.
Hraní her, čtení i povídání se sousedy
Sezení na gauči a sledování televizních pořadů? Pasivní činnosti nevedou k povzbuzení mozkové aktivity, po čase může dojít ke zhoršení kognitivních funkcí, soustředění a paměti. Mnohem lepší je stimulovat činnost mozku pomocí různých her, luštění křížovek nebo hraní šachů s přáteli. Velmi vhodné je podporovat mozek pomocí čtení, ale pomáhá i každodenní klábosení se sousedy nebo pravidelné aktivity, které vyžadují fyzickou i duševní činnost. Sociální kontakt podle odborníků současně pomáhá předcházet zhoršení kvality života, a dokonce oddálení vzniku Alzheimerovy choroby.
Včasné řešení zdravotních obtíží
Obdobně jako je nutné řešit nadváhu včas, než kila navrch způsobí zhoršení zdravotního stavu, je dobré vyhledat lékaře i při ostatních zdravotních problémech. Ve vyšším věku bývá často diagnostikována hypertenze nebo osteoporóza, které lze ve svých počátcích řešit snadněji. Samozřejmostí by měly být preventivní prohlídky, které mohou upozornit na zdravotní obtíže a nezpůsobí později větší problémy nebo ještě větší nárůst hmotnosti.
Shutterstock
Zdravý jídelníček
Základem zdravého životního stylu je jídelníček, který by měl obsahovat nutričně vyvážené potraviny. Je dobré se vyhnout sladkým jídlům plným sacharidů, ale také stravy ze stánků rychlého občerstvení. Namísto toho se doporučuje zařadit celozrnné potraviny, čerstvé sezónní ovoce nebo zeleninu. V hubnutí pomohou potraviny s vysokou mírou flavonoidů, jako jsou jablka, hroznové víno, bobulovité ovoce, brokolice nebo cibule.
Kdy? Hned!
Čekat na nový rok, na dobu po narozeninách nebo jiné datum? Proč? Začít se zdravým zdravotním stylem se může kdykoli, ideální je začít hned! Každý den otálení může vést ke zhoršení zdravotního stavu a ke kilogramům navrch. Pustit zdravé návyky do života je proto lepší hned teď.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Brightside.me