Deprese z nadcházejícího víkendu. Co je to nedělní neuróza a jak ji poznat

Lidé se obvykle těší na nadcházející víkend. Volno, relaxace, káva, žádné brzké vstávání. Po náročném pracovním týdnu je to optimistická vyhlídka. Ne všichni však čekají na volno s takovým nadšením. Někteří pociťují před víkendem strach a podrážděnost, jedná se o znepokojivé příznaky nedělní neurózy, které bychom neměli brát na lehkou váhu. Co je to vlastně za poruchu?

Co je to nedělní neuróza

Přestože se nejedná o oficiálně uznanou poruchu duševního zdraví, i tak bychom ji neměli podceňovat. Nedělní neuróza je druh deprese, která v lidech přeroste, jakmile pomine horečka nabitého týdne a v jejich nitru se najednou objeví prázdnota a pocit nespokojenosti se životem. V podstatě dokud máte zaměstnaný mozek prací, nemáte čas přemýšlet nad tím, zdali jste ve svém životě šťastní či nešťastní.

Jak vypadá nedělní neuróza v praxi

Dokud člověk plní povinnosti, které jsou mu uloženy, nemá čas přemýšlet. Funguje efektivně a cítí se dobře. Pohání ho vůle být produktivní a často také perfektní. Když se však v nabitém programu objeví mezera, ukáže se, že ji není čím zaplnit. Neděle je tedy v tomto případě symbolem víkendu a dalších dnů volna, času vyhrazeného pro odpočinek, relaxaci, věnování se svým koníčkům, rodině, přátelům. Nedělní neuróza vám může bránit naplno si užívat prázdnin a dovolených. Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je výrazně narušena.

Kdo trpí nedělní neurózou nejčastěji

Zvláště ohroženi jsou lidé pracující ve stresovém prostředí a na vysokých pozicích, kteří denně realizují velké projekty a jsou zodpovědní za výsledky firmy i svých podřízených. Nedělní neuróza postihuje ambiciózní lidi, kteří staví pracovní povinnosti nad svůj osobní život a osamělé jedince, kteří veškerou energii vkládají do práce.

Jaké příznaky by vás měly znepokojovat

První příznaky nedělní neurózy jsou velmi nevinné a většinou těžko rozpoznatelné. Situace, která by u vás měla vzbudit ostražitost, je narušení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Pokud si dobrovolně berete přesčasy, kontrolujete firemní telefon i po pracovní době, čtete e-maily a sami kontaktujete své kolegy v jejich volný čas, může se u vás postupně rozvíjet tato porucha. V soukromých rozhovorech neustále zmiňujete vaše pracovní povinnosti, tématy jsou neustále nové projekty, profesní výzvy atd.

Léčba nedělní neurózy

Lidé trpící touto poruchou by si měli nejprve přiznat, že právě nedostatek práce ve vás vyvolává úzkost a podrážděnost, takže problém je psychický. Hledání rovnováhy mezi profesním a soukromým životem není snadný, vyžaduje odbornou pomoc. Psychoterapie je nejlepší způsob, jak se vypořádat s depresivní náladou a úzkostí.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Psychoblogia.comStyl.interia.pl