Učitelka nosila 100 dní jedny a ty samé šaty. Chtěla upozornit na škody způsobené současnou dobou

Určitě znáte ten pocit, když otevřete dveře skříně, slepě si prohlížíte své oblečení a vůbec nemáte tušení, co si dnes vezmete na sebe. To je problém, kterému čelí spousta lidí, především ženy. Málokdo si však uvědomuje, že často máme plnou skříň oblečení, které nenosíme, přitom by nám stačilo jen pár kousků, jež můžeme různě kombinovat a každý den vypadat jinak. Tato učitelka nosila stejné šaty celých 100 dní, aby upozornila na škody způsobené konzumní společností.

Negativní dopady módy

Julia Mooney, učitelka kreslení z New Jersey, přemýšlela o negativních dopadech rychle se měnící módy na společnost a životní prostředí. Považovala situaci za alarmující. Proto se rozhodla velice originálním způsobem upozornit společnost na daný problém a pokusit se podpořit udržitelnou spotřebu u všech, ke kterým se dostane její neobvyklá výzva.

Stejné oblečení po 100 dní

Julia sdílela svůj první příspěvek na Instagramu začátkem srpna 2018, v němž oznámila, že bude nosit stejný outfit po dobu 100 dní a vyzývala k tomu i ostatní. Někteří sledující považovali její rozhodnutí za nechutné, ale žena byla přesvědčená. Šaty si bude pravidelně prát, bude je nosit s různými doplňky, aby nepůsobila každý den stejně a pokud se jí roztrhnou, zašije si je.

Nemusí každý den přemýšlet, co na sebe

Vlastně jí její rozhodnutí usnadnilo život. Nemusí každé ráno přemýšlet, co si vezme na sebe, což je zvláště uvolňující se 2 malými dětmi, které jsou vzhůru od 6:30 hodin. Navíc se jí uvolnilo místo ve skříni, protože čím méně oblečení máte, tím méně místa zabírá. Julia svým rozhodnutím chce upozornit na rychle se měnící módu, která vyvíjí tlak na celou výrobní infrastrukturu a vede k situaci, kdy jsou zisky důležitější než blaho lidí.

Lidé levně nakupují obrovské množství oblečení, což nutí oděvní společnosti přemisťovat své továrny do zemí, kde pracovní právo zaměstnance nechrání. V mnoha zemích jsou například lidé pracující v oděvním průmyslu nedostatečně placeni a často zaměstnávají i děti. Někteří pracovníci dostávají 3,5krát nižší plat, než potřebují pro důstojný život se základní péčí.

Ekologické problémy

Nezodpovědná spotřeba však vede i k ekologickým problémům. Výroba džínů spouští stejné množství emisí skleníkových plynů, jako kdybyste ujeli kolem 112 km autem. Na výrobu jediného bavlněného trička je potřeba 2 700 litrů vody, což by průměrnému člověku s běžnou spotřebou vystačilo na 3 – 3,5 roku. Julia tak nabádá lidi, aby pečlivě přemýšleli, než vstoupí do začarovaného kruhu nakupování oblečení, nošení, vyhazování a dalšího nakupování. Svou 100denní výzvou nemá na mysli, aby lidé tak dlouho nosili jeden oděv, ale chtěla poukázat, že ve skutečnosti tolik oblečení nepotřebujeme.

Úvodní obrázek: Se souhlasem Julia Mooney, Zdroj: Incrivel.club