Neignorujte vaše tělo, když volá o pomoc. Nebezpečné signály upozorňující na špatnou funkci srdce

Statistiky jsou neúprosné. Srdeční choroby ročně stojí život více než sto tisíc Čechů a představují téměř třetinu všech úmrtí, ke kterým denně dochází. Podobné poměry přitom platí celosvětově a zejména v zemích Západního světa se kardiovaskulární choroby staly metlou číslo jedna. Přitom právě srdečním a cévním chorobám je ve velkém procentu možno předcházet, nebo je alespoň udržet pod kontrolou. Stačí jen dodržovat přiměřeně zdravý životní styl a občas zajít na procházku. Pokud už jste však na zeleninu i chůzi rezignovali a televize s pytlíkem brambůrků se vám staly nejlepšími kamarády, možná vás za nedlouho překvapí některé z následujících příznaků. Neignorujte je, a co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc, jde vám totiž o život.

Bolest vystřelující do paže

Zatímco muži pociťují bolest vystřelující do levé paže, ženy stejná bolest trápí v pažích obou. Je to proto, že srdeční oblast se nachází v místě bohatě protkaném nervovými zakončeními, které vycházejí z páteře do různých částí těla. Ve chvíli, kdy srdce začne bolet, často se vzruchy přenášejí i do dalších nervů, které vedou do paží. V tu chvíli máte pocit, že vás „jen“ bolí ruce, zato ale nesnesitelně. Dejte na to pozor, toto je jeden z akutních příznaků infarktu a selhání srdce.

Nevysvětlitelný kašel

Freepik

Kašel v průběhu nachlazení či v pylové sezóně je normální. Pokud vás ale trápí dlouhotrvající kašel, který nepřechází a ani k němu není žádný vnější objektivní důvod, je třeba se mít na pozoru, zejména pokud se k němu připojí vykašlávání růžového hlenu nebo přímo krve. Může být totiž způsobený kardiovaskulárním onemocněním. Špatně proudící krev do plic zabraňuje správnému okysličování těla, čemuž se organismus snaží „pomoci“ tím, že posouvá krev kašláním. I to je vážný příznak, který vyžaduje pozornost lékaře.

Otoky kotníků a chodidel

Když srdce nečerpá krev tak, jak by mělo, krev nemůže odvádět přebytečnou vodu z nohou. Ta tak uniká z krevního řečiště do okolních tkání, kde se usazuje a způsobuje jejich „nabobtnání“. Otoky mohou mít i řadu jiných důvodů, od onemocnění ledvin po hormonální nerovnováhu, pokud se však vyskytnou společně s dalším příznakem z našeho seznamu, signalizuje selhávání srdeční funkce. A tady už jde o život.

Nevolnosti a nechuť k jídlu

Mnoho pacientů trpících srdečními chorobami uvádí ztrátu chuti k jídlu, nevolnosti a nucení na zvracení. Důvodem tohoto stavu je, že hromadící se tekutiny ve tkáních se usazují kolem jater a žaludku, čímž narušují správné trávení a způsobuje bolesti břicha. Takový stav vyžaduje pozornost lékaře.

Vyrážky a ekzémy

Freepik

Dva vzájemně nezávislé výzkumy amerických vědců prokázaly významnou souvislost vzniku kožních chorob, ekzémů či pásových oparů s kardiovaskulárními chorobami. U osob s ekzémem bylo až 48 procent s vysokým krevním tlakem a 29 procent s nadlimitní hladinou škodlivého cholesterolu v krvi. U těchto pacientů byla také o 59 procent vyšší pravděpodobnost, že dojde k infarktu ve srovnání s pacienty bez kožních potíží. Proto objeví-li se na vaší kůži neobvykle rozsáhlé ekzematické ložisko, poraďte se o tom se svým lékařem a změňte životosprávu.

Náhlá a nadměrná úzkost

Pokud se vás zničehonic zmocní pocity úzkosti a panika, byť jste nikdy předtím s těmito poruchami neměli žádné potíže či zkušenosti, měli byste zpozornět. Velmi často se tyto pocity za nedlouho přetaví v infarkt.

Mdloby

Krátkodobá ztráta vědomí je varovným příznakem par excellence. Závratě a mdloby přicházejí tehdy, když srdce nezvládá čerpat krev kvůli blokaci průtoku skrze tepnu nebo zúženou srdeční chlopeň. Pokud pocítíte dušnost a vzápětí padnete do mdlob, na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte lékaře.

Úvodní obrázek: Depositphotos, Zdroj: Webmd.com