Naučte se zachránit dítěti život. První pomoc při dušení jídlem nebo cizím předmětem

Dusící se dítě je zkušenost, kterou nechce nikdo z nás zažít. Přesto podle celosvětové statistiky 40 % rodičů bylo svědky toho, jak se jejich dítě dusí jídlem, hračkou nebo mincí a každých pět dní na následky dušení jedno dítě zemře. Ještě znepokojivější statistika uvádí, že 80 % rodičů, kteří otřesný zážitek zažili, neměli vůbec tušení, co v danou chvíli dělat.

Poznejte příznaky

38 % hospitalizovaných dětí je mladších než jeden rok. Někdy se může stát, že se začnou dusit i mateřským mlékem nebo umělou stravou. Dále jsou nejčastěji na vině bonbony, kosti z masa, ovoce nebo zelenina. Vdechnout ale děti mohou i mince nebo části hraček. Prvním krokem je rozpoznat příznaky dušení. Patří mezi ně:

  • Namodralá kůže
  • Obtížné dýchání
  • Ztráta vědomí
  • Neschopnost pláče nebo vydávání zvláštních zvuků

Dále se může objevit slabé kašlání nebo pískání při nádechu. Pak je na čase rychle jednat, zde už rozhodují vteřiny. Nejprve otevřete dítěti ústa a vstrčte dovnitř prst, abyste cítili jakoukoliv překážku a případně ji mohli vytáhnout. Pokud to nepomůže, položte dítě na své předloktí hlavou dolů. Můžete ho podepřít i svým klínem pro větší stabilitu.

Zásah musí být rychlý

Rukou, která je vsunutá pod dítětem, uchopte jeho čelist. Nakloňte ruku tak, aby hlava dítěte byla níž než jeho nohy a tělo. Dlaní druhé ruky rychle pětkrát za sebou uhoďte dítě do oblasti mezi rameny. Údery by neměly být příliš silné, ale měly by být důrazné a provedené rychle za sebou. Dýchací cesty by se měly vyčistit a dítě by mělo začít samo opět volně dýchat.

Pokud tato technika nepomáhá, otočte dítě na předloktí obličejem vzhůru. Opět se můžete podepřít ještě nohama nebo klínem. Podložte dítěti hlavu svou dlaní. Dvěma prsty druhé ruky najděte místo na jeho hrudní kosti, které se nachází těsně pod bradavkami. Pětkrát rychle stlačte hrudník asi do poloviny hloubky. Tuto metodu můžete střídat s předchozí tak dlouho, dokud se dýchací cesty neuvolní.

Okamžitě přivolejte pomoc

Freepik

Pokud ani jedna z metod nefunguje, nebo pokud má dítě namodralou kůži a ztratí vědomí, začněte s resuscitací. Okamžitě zavolejte záchrannou službu (ideálně pokud máte u sebe druhého člověka, jeden z vás by měl poskytovat první pomoc a druhý volat záchrannou službu). Můžete se také pokusit vyjmout vdechnutý objekt, ale pouze v případě, že ho vidíte a že dítě je v bezvědomí. I pokud se vám ale povede dýchací cesty vyčistit, měli byste pro jistotu s dítětem navštívit lékaře.

Prevence je důležitá

Nejlepší je samozřejmě vyhnout se celé situaci účinnou prevencí. Děti mladší čtyř let by neměly mít v dosahu pevné, kulaté předměty, například bonbony. Pokud je to nutné, nakrájejte jídlo na menší kousky. Hroznové víno rozčtvrťte. Batolatům nedávejte cukrovinky, ořechy, semínka nebo syrovou mrkev. Také jim nedovolte si hrát, běhat nebo ležet během jídla.

Držte děti dál od mincí všeho druhu. Pečlivě čtěte štítky u hraček, budete překvapení, u kolika z nich hrozí nebezpečí vdechnutí malých částí. Naučte se také zvládat základy první pomoci a resuscitaci malých děti. To je nejlepší v kurzech vedených specializovaným instruktorem. Nabízí je spousta nemocnic i některé organizace a asociace. Tyto kurzy navštivte ještě před narozením dítěte, pak už byste na to pravděpodobně neměli čas.

Úvodní obrázek: Depositphotos, Zdroj: Redcross.org