Neignorujte volání o pomoc svého těla. Příznaky vysokého cholesterolu, které bijí na poplach

Vysoký cholesterol může být velice nebezpečným kvůli svému vlivu na zvyšující se riziko srdečních onemocnění, jako je například mrtvice nebo srdeční infarkt. Vede k nadměrnému hromadění plaku, což znamená, že se tepny začnou zužovat a ucpávat. To tvoří krevní sraženiny, jež jsou častou příčinou právě dvou zmíněných zdravotních stavů. Kromě toho může příliš vysoký cholesterol vést ke ztuhlosti tepen, a to brání průtoku krve. Následující příznaky vás varují před vysokým obsahem cholesterolu ve vašem těle.

Brnění v rukou a nohou

Kvůli ucpaným cévám jsou ovlivněny také periferní nervy v nohou a pažích, protože nezískávají dostatek kyslíku. To sice nevede k bolesti, ale ke znatelnému brnění.

Bolest krku a hlavy

Protože vysoká hladina cholesterolu vede k ucpání tepen, existuje velká šance, že bude narušen tok krve do i z hlavy. Výsledkem jsou bolesti v krku a náhlé bolesti hlavy, zvláště vyskytují-li se v zadní části.

Žlutá vyrážka na kůži a očních víčkách

Někdy se vysoký cholesterol může projevit i na naší kůži. Na pokožce plné cholesterolu se může objevit nažloutlá vyrážka, obvykle se vyskytuje na paži, kolenou nebo loktech. Žlutá vyrážka může napadnout i oční víčka. Naštěstí nijak nekomplikuje vidění.

Zvýšená srdeční frekvence

Je běžné zaznamenat zvýšenou srdeční frekvenci po fyzické aktivitě, ale někdy se může jednat o signál kardiovaskulárních problémů. Tachykardie znamená, že srdce musí pracovat rychleji než obvykle, za což mohou ucpané cévy kvůli vysokému cholesterolu, jenž zpomaluje srdeční rytmus.

Šedý prstenec kolem rohovky

Šedý prstenec kolem rohovky může být vážným příznakem hromadění cholesterolu v této oblasti. Vzhledem k tomu, že šedé kruhy jsou běžné u starších lidí, jsou spolehlivým indikátorem vysokého cholesterolu pouze u lidí mladších 45 let.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Webmd.com