Neignorujte volání o pomoc vašeho těla. Netypické symptomy karcinomu plic, které bývají často bagatelizovány

Při déletrvajícím kašli, potížích s dýcháním nebo infekcemi hrudníku je dobré se obrátit na specialistu, aby vyloučil rakovinu plic. Existuje však celá řada nenápadných příznaků, které mohou rakovinu plic znamenat. Kterých 10 nejčastějších symptomů rakoviny plic pacienti i lékaři přehlížejí?

Nádorové onemocnění plic

Rakovina plic je vážné onemocnění, kterému podlehne v Česku ročně na 5 000 pacientů. Jedná se většinou o zhoubné nádory průdušek a plic, které se rozšiřují metastázami do dalších částí těla. Tento typ rakoviny je poměrně běžný, avšak jedním z nejzákeřnějších, vyskytuje se u populace starší 40 let a více u mužů než žen, přičemž 70 % nemocných jsou kuřáci. Kouření je u této rakoviny velmi rizikovým faktorem.

Nejčastější příznaky rakoviny plic

Mezi nejběžnější příznaky tohoto závažného onemocnění nebo výskytu plicního nádoru se řadí dlouhotrvající kašel. Pod pojmem dlouhotrvající znamená vyskytující se déle než 3 týdny, dále pocity dušnosti nebo naopak nedostatku vzduchu bez velké fyzické námahy, vykašlávání krve, bolest při běžném dýchání. Při těchto opakujících se obtížích je nutné kontaktovat lékaře, který rozhodne o dalším postupu a odeslání na specializované plicní pracoviště.

Zdánlivě nesouvisející příznaky

V raných stádiích lze příznaky zaměňovat s jinými onemocněními nebo je zlehčovat. Může se to týkat necitlivosti v pažích a ramenou, což je příznak u rakoviny plic s Pancoastovým nádorem, který se rozšiřuje do páteře a nervů a způsobuje jejich ochrnování. Dalším častým projevem onemocnění je ztráta hmotnosti bez zjevné příčiny. Dalším vizuálním projevem je kůže v okolí nehtů, která je lesklejší a dochází ke krabacení nehtů a nehtových lůžek do tvaru lžíce.

Netypické příznaky rakoviny plic

U rakoviny plic se laici domnívají, že jediným a nejznatelnějším projevem je dušnost a pokašlávání. Podle odborníků tento projev však není u všech sledovaných pacientů, ba naopak právě vlivem toho se pacientům často nedostává včasné pomoci, protože jejich potíže jsou bagatelizovány nebo zaměňovány za jiné nemoci. Které to jsou? Především se jedná o:

  • Bolest paží a ramen, jejich častá necitlivost
  • Potíže s rovnováhou a chůzí
  • ZtrátA hmotnosti
  • Bolest kostí
  • Rozšířené konečky prstů
  • Zácpa
  • Časté bolesti hlavy
  • Oteklý obličej
  • Chraplavý hlas bez důvodu nebo zjevného nachlazení

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Express.co.uk