Nejčastější chyby, kterých se dopouštějí chovatelé při venčení psů na vodítku

Procházky se psem na vodítku patří mezi odpočinkové aktivity, na které se těší nejen čtyřnozí přátelé, ale také jejich chovatelé. Ne vždy však probíhají poklidně a bezproblémově. Někdy se změní ve vytrvalé napomínání, které může přerůst v naštvání nebo návratu domů, protože pejsek se nechová v očích svého majitele, tak jak by měl. Co by měli chovatelé dělat, aby procházky byly příjemným zpestřením dne bez nehod a štěkání?

Tahání na vodítku

Stává se vám, že dáte psovi vodítko a on začne táhnout a nepřestává ani při příkazech k zastavení? Při správné chůzi by vodítko nemělo být nikdy napnuté, ale pěkně povolené. S výcvikem chůze na vodítku začněte hned při prvních procházkách a nedovolte, aby pes táhnul a každé sevření kolem krku znamenalo chůzi vpřed. Naopak, musíte jej naučit, aby při tahání okamžitě přestal a vrátil se k vám. Používejte jasné a krátké povely jako „ne“ nebo „nesmíš“. Při tahání vždy zastavte, psa oslovte a vydejte jasný pokyn, aby přestal a vrátil se k vám. Při neposlechnutí zastavte nebo se vraťte, aby jasně pochopil, že takové chování nesmí opakovat. Za uposlechnutí mu dejte laskominu, aby věděl, že bude za správnou chůzi řádně pochválen. Hlavně zpočátku soužití bude psa nutné odměňovat a chválit. 

Buďte se psem v kontaktu

Procházky se psem na vodítku mohou být monotónní, protože je nutné vyvenčit pejska několikrát denně. Mnoho majitelů proto venčí psa s očima upřenýma do mobilního telefonu. Pejsek může lhostejnost vycítit a začít se chovat rozpustile nebo neposlouchat vydávané povely. Se svým psem musíte být vždy v kontaktu, tím spíše, když je puštěný na volno. Může totiž dojít k situacím, kdy pes bude žadonit o dobroty  u  lidí v parku nebo obtěžovat svým dotíráním děti. Může však dojít i k horším situacím, kdy nepozorností majitele dojde k nechtěnému zranění jiného zvířete, dětí nebo jiných osob. Mějte svého psa vždy pod dohledem, ve městě a na frekventovaných stezkách na vodítku a s náhubkem.

Dejte psovi volnost

Pejsek si chce při procházce očichat známá místa a pachy, označkovat oblíbené patníky? Nechte mu na vodítku dostatečnou volnost, nemějte psa na příliš krátkou vzdálenost od sebe, aby si mohl procházku užít. Nejde o vojenské cvičení a pejsek nemusí být neustále metr od vás bez možnosti prozkoumávání okolí. Kromě zanechání stop je pro pejska také důležitý pohyb, což posiluje jeho svaly a stimuluje mozkovou činnost. Na volných prostranstvích jej nechte vyběhat, využijte hru „aport“ k uvolnění a také unavení pejska. Na volno jej však pouštějte pouze v bezpečných lokalitách nebo na cvičišti, kde se nevyskytují další zvířata, děti nebo dospělí a nemůže dojít k nešťastné události.

Neignorujte špatné chování

Nezapomeňte, že majitel je zodpovědný za svého psa za všech okolností. Platí to i při procházkách, kdy je nutné najít zlatou střední cestu mezi přílišnou přísností, ale také bezbřehou benevolentností. Pejsek musí být řádně vycvičený a poslouchat vydávané povely. Je nutné proto cvičit pejska od malička a nečekat, až se objeví první problémy. S výcvikem si nechte poradit na cvičáku nebo v místním kynologickém klubu. Při prvních náznacích potíží při procházkách na vodítku zasáhněte a cvičte psa tak, aby nedotíral na jiné lidi nebo děti, neštěkal agresivně na ostatní či na projíždějícího cyklistu nebo se choval agresivně. Jistě nechcete, aby byl váš  postrachem okolí. Především však nezapomeňte, že ze zodpovědnosti za psa plynou také možné důsledky, které by pro vás jeho nevhodné nebo agresivní chování mělo.

Psa za vzorné chování pochvalte

Stejně jako nesmíte ignorovat špatné chování, neměli byste ignorovat ani příkladné a vzorné. Tím spíše, když se pejsek chová způsobně a na vodítku jde těsně vedle vás, zaslouží si pochvalu. Ve chvíli, kdy neštěká na psa nebo kočku na protější straně ulice, ale způsobně čeká na přechodu pro chodce a vzhlíží k vám, zaslouží si pochvalu a malý pamlsek. Tímto způsobem pejsek pochopí, jaké chování oceňujete a pomůže mu to pochopit, co po něm chcete. V budoucnu pak můžete počítat s tím, že se bude chovat slušně a nepotáhne vás směrem ke stromu, na kterém sedí kočka nebo nebude dotírat na dítě se zmrzlinou v ruce.

Používejte správné a kvalitní vybavení

Chůze na vodítku je základní činnost, která je po zacvičení veskrze jednoduchá. Potřebujete ale také kvalitní a správné vybavení, jako jsou obojek, vodítko a náhubek. Zásadní je pohodlí psa i vaše a bezpochyby bezpečnost. Při výběru vodítka máte dvě varianty na výběr – pevné a flexibilní. Zatímco pevné může být příliš krátké, naopak flexibilní naopak ztěžuje ovládání psa. Navíc se může tenké lanko přetrhnout a může dojít k popáleninám nebo jinému zranění psa. Dlouhá vzdálenost současně znemožňuje včasný zásah v případě nebezpečné situace. Ideální je pevné vodítko s délkou okolo 2 metrů, které doplňuje široký plochý obojek bez svěračů nebo cvočků se silnou sponou k uchycení.

Úvodní obrázek: Freepik: Zroj: Be.chewy.com