Největší mýty o kávě, kterým možná stále věříte

Málokdo si dokáže představit ráno bez horkého šálku kávy. Vůně, stoupající pára a vynikající chuť je něco, na co se těšíme každé ráno. Stejně jako o jiných produktech i o kávě stále panuje mnoho mýtů, kterým lidé neustále věří. Dnes vám ukážeme největší mýty, kterým byste rozhodně neměli věřit. Čemu z toho věříte vy?

Káva není zdravá

Hodně lidí si stále myslí, že je káva pro zdraví škodlivá. Není to pravda. Káva obsahuje antioxidanty, které chrání naše tělo před mnoha nemocemi. Nesmíte to ale přehánět. Podle odborníků vám 2 až 6 šálků kvalitního espressa denně neublíží.

Kofein zvyšuje krevní tlak

Tohle je sice pravda, ale krevní tlak se zvýší jen krátkodobě. S problémem vysokého tlaku nemá káva nic společného. I zde platí, že byste měli pít kávu s mírou. Kvalitní kávovary vám zajistí tu nejlepší chuť. Díky tomu vám postačí jen pár šálků denně.

Těhotné a kojící ženy by neměly pít kávu

Tohle je největší mýtus, se kterým se můžete setkat. Pravdou je, že většina lékařů vám kávu během těhotenství zakazovat nebude. Pokud je žena na kávu zvyklá a nedělá jí potíže, nemusí ji vůbec vynechávat. Podle odborníků by těhotné a kojící ženy měly pít:

  • max. 3 šálky denně,
  • max. 150 mg kofeinu denně.

Káva bez kofeinu je lepší než s kofeinem

Bezkofeinová káva se vyrábí chemickým čištěním pomocí dichlormetanu. To znamená, že se do ní přidávají chemikálie. Chemie se sice propláchne, ale chuť po ní většinou v kávě zůstane. Klidně si proto dejte kávu s kofeinem, protože je zdravější. Na turka vám postačí kvalitní rychlovarné konvice. A vychutnáte si svou oblíbenou kávu bez chemických procesů při výrobě.

Přidání mléka do kávy poškodí vaše zdraví

Ano, pokud jste citliví na laktózu, káva s mlékem vám svědčit nebude. Pro většinu lidí je ale naprosto bezpečná. Musíte jen počítat s tím, že se kofein vstřebává do těla pomaleji než u kávy bez mléka. Jinak ale přidání mléka zdraví nijak neškodí.