Parkinsonova choroba: Nenápadný příznak, který se může projevit ještě před čtyřicítkou

Parkinsonova choroba je nejrychleji rostoucí neurologické onemocnění na světě. Je to stav, kdy se jednotlivé části mozku po mnoho let postupně poškozují. Tato porucha centrálního nervového systému ovlivňuje především pohyblivost člověka. Může postihnout kohokoli, proto je dobré o této chorobě vědět více.

První příznaky ještě před čtyřicítkou

U většiny lidí s Parkinsonovou chorobou se nemoc poprvé rozvine po dosažení věku 60 let, ale asi 5 až 10 % zažije nástup neurologického onemocnění ještě před dosažením 50 let a přibližně 1 z 20 lidí poprvé pociťuje příznaky onemocnění, když je mu méně než 40 let. Parkinsonova choroba s časným nástupem je častá, ale ne vždy, dědičná. Pokud máte pocit, že byste mohli pociťovat jakékoli příznaky Parkinsonovy choroby, měli byste se poradit se svým lékařem.

Co způsobuje Parkinsonovu chorobu?

Parkinsonova choroba se vyvíjí tehdy, když mozkové buňky přestanou správně fungovat a časem se ztratí úplně. Vědci zatím nevědí, proč se tak děje, ale věří, že kombinace věku, genetických faktorů a faktorů prostředí způsobuje smrt nervových buněk produkujících dopamin. Podle odborníků je Parkinsonovou nemocí postižen přibližně 1 z 500 lidí, přičemž muži touto chorobou trpí častěji než ženy.

Příznaky Parkinsonovy choroby

Příznaky Parkinsonovy choroby se začnou objevovat, jakmile mozek není schopen vytvořit dostatek dopaminu, aby mohl správně ovládat pohyby těla. Jedním z prvních příznaků je třes v jedné ruce. Porucha držení těla a rovnováhy je také možným symptomem Parkinsonovy choroby. Příznaky často začínají na jedné straně těla. Jak nemoc postupuje, nakonec začne postihovat obě strany.

Vliv na držení těla

Parkinsonova choroba ovlivňuje ovládání automatických pohybů, takže ke změnám držení těla může dojít, aniž by mozek automaticky připomínal, jaké by vaše držení mělo být. Postoj může být shrbený nebo můžete mít problémy s rovnováhou. Tyto změny v držení těla zahrnují zaoblená ramena, sníženou křivku dolní části zad nebo předklon hlavy nebo celého těla dopředu. Chůze pak zahrnuje tendenci předklánět se-malé, rychlé kroky a snížené houpání paží. Můžete mít také potíže se zahájením pohybu nebo pokračování v něm.

Další hlavní příznaky onemocnění

Hlavními příznaky Parkinsonovy choroby jsou třes, pomalé pohyby a ztuhlost. Známky jako ztráta čichu, zácpa, deprese a porucha chování v REM spánku se mohou objevit roky před diagnózou. Další symptomy mohou zahrnovat potíže s polykáním, žvýkáním a mluvením. Můžete se také setkat s močovými nebo kožními problémy.

Přestože neexistuje žádný lék na Parkinsonovu chorobu, včasná diagnóza může pacientům pomoci získat správnou léčbu a poradit, jak o sebe s touto chorobou pečovat a jak předcházet růstu příznaků.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Express.co.uk, Parkinson.org