Nepodceňujte sami sebe. Následky nedostatku sebeúcty a sebelásky

Máte problém se sebeúctou a sebeláskou? Pak to zkuste změnit. Mít se rád, je důležité v mnoha ohledech. Začněte žít kvalitnější a šťastnější život. Jaké ovšem mohou být důsledky podceňování sami sebe?

Stanete se snadno terčem proradných lidí

Pokud v sobě nemáte dostatek sebeúcty a sebelásky, můžete se stát snadno terčem vychytralých a proradných osob. Ti se s vámi budou zřejmě přátelit jen ze zištnosti. Když výhody z vaší strany směrem k nim přestanou plynout, nebudete je zajímat. Jakmile si začnete více věřit, snadno takové emoční upíry „odpálkujete“. Nebo se prostě s nimi nebudete zabývat a nepřitáhnete si je do svého života.

Nedostatek sebeúcty může vyvolat stagnaci v životě

Lidské bytí není jen o tom, jíst, pít a vyprazdňovat se. Má mnohem hlubší smysl, který během svého života hledá. Pakliže si nebudete vážit sami sebe, můžete dlouhá léta stát na místě. A taková stagnace je velmi ubíjející. Dostatečná sebedůvěra a sebeláska vás může nastartovat k činům. Vzdělávejte se, chyťte se skvělých příležitostí, poznávejte zajímavé lidi a hlavně neustrňte ve svém duchovním vývoji. Vše, co chcete, můžete mít. Stačí se jen pohnout.

Nebuďte bez názoru

Lidé, kteří se potýkají s nízkou sebeúctou a minimální sebeláskou, mohou názorově tápat. Když se jich na něco zeptáte, nikdy nemají jasnou odpověď. Pravděpodobně se vás zeptají, co chcete vy, a řeknou, že se přizpůsobí. Vytvoření vlastního názoru je však velice důležité. Uvědomte si, že jste rovnocenná bytost, která má též právo se vyjádřit.

Nepromarněte skvělé příležitosti

Naskytla se vám bezvadná profesní nabídka, ale vy jste ji odmítli, protože si nevěříte? Možná se už nikdy nebude taková příležitost opakovat a jednou toho třeba budete litovat. Zdravá sebeúcta a sebeláska je podstatná pro to, abyste se dokázali v životě prosadit. Nepodceňujte se a věřte ve své schopnosti. A pokud máte kolem sebe lidi, kteří vás podporují, buďte jedině rádi. Jestli je to naopak, raději od nich dejte ruce pryč.

Nezůstávejte ve vztahu, který vás ubíjí

Nedostatek sebeúcty může vyvolat obavy z odchodu od člověka, který vás pouze ponižuje a ubližuje vám. Uvědomte si, že opravdová láska není o tom, abyste trpěli. Měla by ve vás probouzet jen samé dobré pocity a štěstí. Postavte se partnerovi, který si váš neváží. Jedině tak můžete sami v sobě vypěstovat sebedůvěru a sebelásku.

Lidé s nízkou sebeúctou se zanedbávají fyzicky i duševně

Trápí vás léta nadváha, ale nemůžete se jí prakticky zbavit? Možná pro to neděláte dost. A také je možné, že máte nedostatek sebeúcty i sebelásky a připadáte si vlastně ohavní. Jakmile začnete své tělo milovat, probudíte v sobě přirozenou touhu se změnit. Více pohybové aktivity a zdravý jídelníček přispěje jednoznačně k vaší duševní i fyzické rovnováze. Mějte se rádi takoví, jací jste.

Neplýtvejte svým vzácným časem

Lidé se zdravým sebevědomím a sebeláskou neplýtvají jen tak zbůhdarma časem. Chtějí ho využít smysluplně a hlavně naplno. Ti jedinci, kteří mají problém se sebeúctou, budou zřejmě permanentně sedět u televize a nostalgicky se topit ve svých pocitech. Vystupte ze své ulity a jděte mezi lidi. Třeba poznáte někoho, kdo vám k sebelásce napomůže.

Štěstí si zaslouží skutečně každý

A v neposlední řadě mějte na paměti, že štěstí si zasloužíte i vy, nejen vaše okolí. Posilujte svou sebeúctu a sebelásku. Tvořte svůj život podle představ. Nic není nemožné.

Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Huffpost.com