Pravidla cvičení v horkém počasí. Pečlivě se připravte, abyste nepřehřáli tělo

Snažíte se být aktivní a nechcete přestat se sportem ani během horkého letního počasí? To určitě nemusíte, ale je třeba brát v úvahu, že zvýšený pohyb a teploty nad 28 stupňů mohou být nebezpečné, a to bez ohledu na to, jak ve skvělé kondici jste. Je důležité, abyste byli dobře připraveni, než se začnete během parného dne namáhat.

Vysoké teploty

Mezi rizika cvičení v horkém počasí patří především přehřátí, dehydratace, popálení od slunce a úpal. Vaše tělo se automaticky přizpůsobí, jakmile teploty vzrostou, a může do značné míry regulovat svůj vlastní termostat průtokem krve a pocením. S nadměrným úsilím však může být obtížné se zchladit. Proto je nezbytné podat tělu pomocnou ruku.

Cvičení ráno nebo večer

Snažte se vyhnout časům, kdy jsou teploty nejvyšší, což je mezi polednem a třetí hodinou odpolední. Proto je dobré cvičit brzy ráno nebo večer.

Používejte opalovací krém

Je to samozřejmost, ale spousta lidí stále zapomíná na pravidelnou aplikaci opalovacího krému. Zejména vodní sporty představují vysoké riziko popálení. Natírejte se každé dvě hodiny.

Dostatečně jezte a pijte

To je možná to nejdůležitější opatření, které si můžete osvojit. Ujistěte se, že jste před cvičením vypili několik sklenic vody a také si s sebou jednu lahev vezměte. Pokud se chystáte opravdu intenzivně trénovat, je užitečné si s sebou vzít izotonický nápoj – vodu s roztokem soli a cukru. Kombinace cukru a soli se nejvíce podobá vaší přirozené tekutině v těle, a proto se vstřebává rychleji. Je také důležité pokračovat v normální stravě, i když během teplého počasí máte menší hlad.

Nežeňte se na 100%

Není moudré dávat si do těla příliš moc. Omezte se na takových 70% toho, co běžně děláte, když není horko. Namísto běhu na 10 kilometrů, si naložte pouhých 7 kilometrů. Nemusíte udělat 50 kliků, ale stačí 30 atd. Budujte svou sportovní aktivitu pomaleji než obvykle, aby si vaše tělo na teplo zvyklo.

Chraňte si hlavu

Noste čepici s kšiltem ve světlých barvách a ochlaďte si hlavu mokrým, studeným ručníkem. To pomůže zabránit přehřátí a úpalu.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Manners.nl