Někdy se sny zdají tak realistické, že si téměř můžeme myslet, že jsou skutečné. A někdy máte sen, který se později skutečně splní. Mnoho lidí zažilo tento pocit – že se děje něco, co jste už zažili nebo viděli. Je to však jen náhoda, nebo mohou sny skutečně předpovídat budoucnost?
Prediktivní funkce
Ribeiro provedla spoustu výzkumů snů, a proto věří, že existuje velká šance, že mohou mít i tzv. prediktivní funkci. Nicméně je třeba si jejich prediktivní funkci vysvětlit.
Důmyslný pravděpodobnostní neurobiologický stroj
Není to tak, že by samy sny skutečně dokázaly předvídat budoucnost, ale jedná se spíše o velmi důmyslný pravděpodobnostní neurobiologický stroj, který vychází z toho, co se stalo v minulosti. Díky minulé zkušenosti pak dokáže simulovat možnou budoucnost. Jinými slovy, naše sny neustále přinášejí možné scénáře, jak by mohla vypadat budoucnost, na základě toho, co náš mozek ví o minulosti.
Nové nápady a kreativita
Víme, že sny – a vlastně spánek obecně – hrají roli při uchovávání vzpomínek. Přitom nám sny pomáhají učit se a připravovat se na budoucnost. Kromě toho jsou ale také zdrojem nových nápadů nebo kreativních vizí. Kromě neurologických procesů je ve hře také symbolická úroveň snů, která prediktivně souvisí s vaším skutečným životem. To znamená, že alespoň některé z našich snů skutečně odpovídají našim zkušenostem.
Shutterstock
Ochrana před budoucností
Už tedy víme, jak to se sny je – skutečně se může stát, že nám předpoví budoucnost. Ale je to jen proto, že náš mozek pracuje opravdu velmi komplexně a dokáže efektivně vyhodnocovat naše zkušenosti. A to až tak, že nám díky nim může poskytovat odhady toho, jak některé věci dopadnou. Všimněte si i toho, že často se nám ve snech předpovídají černé scénáře. Je to zcela přirozená obrana našeho mozku, který se nás snaží s ohledem na naše zkušenosti včas varovat před možnými problémy.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mindbodygreen.com