Neutrácejte zbytečně za chemické přípravky. Přírodní masky a zábaly k obnově zničených vlasů

Vlasy podléhají často velké zátěži, která je spojena nejen s externími vlivy prostředí (změnami počasí či znečištěním), ale také s nároky na jejich údržbu, nešetrné vysoušení nebo česání a barvení. Kromě těchto aspektů mohou mít na kvalitu vlasů ovšem vliv také faktory vnitřní, především zdravotní stav, životní styl nebo obecně strava s nedostatečným obsahem potřebných vitamínů a minerálů. Výsledkem jsou pak vlasy suché, třepící se, lámající se nebo bez lesku, nebo také suchá či rychle se mastící pokožka hlavy. Tento problém lze ovšem řešit velmi jednoduchým způsobem – zábalem nebo maskou z vhodného produktu. Vedle obvykle poměrně drahých prostředků lze pro tento účel využívat také relativně běžných přírodních prostředků s velmi rychlým účinkem.

Masky a zábaly na vlasy z přírodních prostředků

Pokud máte zničené vlasy, lesk a pevnost jim můžete navrátit některým z následujících zábalů či masek. Postačí vám k tomu suroviny, které obvykle v domácnosti používáte k jiným účelům. Díky nim je možné dosáhnout velmi dobrých výsledků i v případě, že se potýkáte s vypadáváním vlasů nebo plešatěním, ale také pokud trpíte na lupy.  Co tedy lze vyzkoušet?

Olivový olej

Klasický stolní nebo extra panenský olivový olej obsahuje spoustu látek, které jsou důležité pro zdraví vlasů. Primárně se jedná o keratin a železo,  dále také vitamíny A, B1, B2, C, E a K. Všechny tyto látky ovlivňují kvalitu vlasů a podporují jejich růst a pevnost. Jako maska se zpravidla používá extra panenský olivový olej – postačí dvě čajové lžičky, které mírně zahřejete a poté vetřete do vlasů i do pokožky hlavy.  Po vmasírování celého obsahu pročešte vlasy hřebenem s velkými zuby a přikryjte si hlavu na 15 minut koupací čepicí. Následně si můžete vlasy umýt běžným způsobem. Tuto masku můžete používat jednou za týden.

Avokádový olej

Avokádový olej působí na vlasy hydratačně a současně pomáhá zbavit se roztřepených konečků a lupů, jelikož obsahuje celou řadu prospěšných látek, jako jsou vitamín E, měď nebo aminokyseliny. Maska se vyrábí smícháním polévkové lžíce extra panenského avokádového oleje a olivového oleje. Po mírném zahřátí vmasírujte směs do vlasů (masáž byste měli provádět alespoň 15 minut) a následně si hlavu na 10 minut přikryjte ručníkem namočeným v horké vodě. Poté vlasy umyjte běžným způsobem. Kúru můžete opakovat jednou týdně.

Aloe Vera

Dalším produktem, který působí pozitivně na vlasy a pokožku hlavy, je gel z Aloe Vera. Obsahuje velmi vysoký podíl vitamínů A a C a také kyselinu listovou či důležité aminokyseliny. Aloe Vera posiluje pokožku hlavy a pomáhá na lupy, ale také zmírňuje problémy s plešatěním. Gel stačí vetřít do vlasů, nechat působit a poté jednoduše umýt. Používat se dá prakticky denně.

Banánová kašička

Díky vysokému obsahu draslíku, železa a vitamínů B6 a B12 představují také banány velmi vhodnou surovinu pro vytvoření přírodní vlasové masky pro suché vlasy a svědící pokožku hlavy. Stačí si vyrobit kašičku z jednoho banánu (ideálně bio) a vetřít ji do vlasů, nechat působit a poté prostě spláchnout a umýt. Masku lze používat jednou týdně.

Černý čaj

Prospěšnost černého čaje spočívá především v obsahu látek, které podporují růst vlasů a zabraňují plešatění. Dále v něm naleznete polyfenoly a vitamíny potřebné pro zachování jejich kvality. Výluhem z černého čaje můžete vlasy jednoduše splachovat – odvar si připravte z 2-4 pytlíků a nechte je luhovat přes noc. Odvarem pak spláchněte vlasy po šamponování a nechte jej působit půl hodiny předtím, než nanesete kondicionér. Oplachování černým čajem můžete realizovat při každém mytí, není ovšem vhodné si vlasy mýt denně.

Vinný ocet

Jablečný nebo vinný ocet mohou vašim vlasům dodat ztracený lesk i pevnost. Jejich hlavním účinkem je vyrovnávání pH pokožky hlavy, takže se velmi dobře využívají jak u suchých, tak u mastných vlasů. Ocet se musí používat ve formě roztoku – nezředěný by mohl vést k výraznému vysušení pokožky hlavy. Při použití octu je potřeba rozmíchat maximálně dvě polévkové lžíce octu v hrnku vody. Po důkladném rozmíchání se směsí oplachují vlasy po šamponování. Octový roztok můžete nechat chvíli působit, následně je nutné vlasy propláchnout čistou vodou a teprve pak přejít k nanesení kondicionéru. U octového roztoku platí stejná pravidla pro používání jako u černého čaje –  je tedy možné jej nanášet při každém mytí, to by však nemělo být realizováno denně. Ideální je mytí vlasů jednou za dva až tři dny.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Businessinsider.com