Nevinné náznaky, jež upozorňují, že infarkt myokardu je za dveřmi. Ohlásit se může až jeden měsíc předem

Většina lidí si spojuje srdeční záchvat nebo infarkt myokardu s příznaky, které se objevují náhle a bez varování. Faktem však zůstává, že jemné náznaky o nadcházející srdeční příhodě se mohou objevit i jeden měsíc před skutečným infarktem. Pozor byste si měli dát především na následující a včas vyhledat pomoc lékaře.

Co se děje v těle během srdečního infarktu?

Většina infarktů myokardu je způsobena okluzí koronární tepny, která je důsledkem postupného hromadění plaku, jenž nakonec přeruší přívod krve. Bolest a zdrcující tlak na hrudi srdečního záchvatu nastává, když se zastaví průtok krve do srdečního svalu, což má za následek odumření tkáně. Je nutná okamžitá lékařská pomoc, aby se zabránilo nadměrnému odumírání tkáně, které může být smrtelné.

Zrychlený dech

Jedincům, pro něž je stále obtížnější se nadechnout, může hrozit blížící se infarkt. Dýchací a oběhový systém jsou na sobě zcela závislý, když srdce přijímá méně krve, brání přenosu kyslíku do plic, což má za následek dušnost.

Nadměrná únava

Pocit únavy obvykle může být známkou toho, že zúžení koronární tepny dosahuje nebezpečných úrovní. Snížený průtok krve do srdce způsobuje, že svaly pracují tvrději a lidé se cítí unavenější než jindy.

Slabost

Snížený průtok krve znamená, že celé tělo trpí nedostatkem kyslíku. Slabost někdy nastává, když se tepna zužuje a brání krevnímu oběhu ve svalech.

Závratě a studený pot

Přítomnost neobvyklých epizod závratí nebo studeného potu mohou být vodítkem, že infarkt je hned za dveřmi. Když je průtok krve skrze mozek omezen kvůli špatnému srdečnímu oběhu, mohou se objevit závratě a horečka, zvláště když se osoba náhle postaví.

Nepohodlí na hrudi

Jak je v koronární tepně více omezen průtok krve, nedostatek kyslíku v srdečním svalu způsobuje nepohodlí. Jak zúžení postupuje, bolest na hrudi se může zvyšovat, dokud se neobjeví infarkt myokardu.

Úvodní obrázek: Freepik edit, Zdroj: Webmd.com, Heartfoundation.org