Paracetamol je první pomocí při nachlazení i onemocnění COVID-19. Vědci varují před vážnými nežádoucími účinky

Paracetamol neboli acetaminofen je celosvětově nejznámějším a nejpoužívanějším lékem proti bolestem nebo proti zvýšené tělesné teplotě a horečce. Podle nejnovější studie lékařů však ulevuje nejen od bolesti hlavy, ale může vést ke zvýšenému rizikovému chování jeho uživatelů. Kromě toho užívání tohoto léčiva může vést k nepřiměřenému zklidnění, snížení výkonu kognitivních funkcí, oslabení emocí i empatie.

Celosvětově nejlevnější a nejúčinnější lék

Nachlazení, chřipka, bolesti hlavy nebo menstruační obtíže? Paracetamol neboli acetaminofen bývá prvním lékem, po kterém lidé na celém světě sáhnou v případě nejrůznějších onemocnění. Světová zdravotnická organizace jej jako lék doporučila i při léčbě novým typem koronaviru. Podle nejnovějších výzkumů lékařů by neměli lék užívat lidé s psychickými obtížemi, navíc lék tlumí pozitivní i negativní emoce. „Jeho užívání může vést k neuvědomění si rizikového chování a takoví lidé mohou po jeho užití hůře vyhodnotit nebezpečné činnosti,“ potvrzuje neurolog Baldwin Way z University of Ohio.

Analgetické léky proti bolesti

Léky, které tlumí bolest, se nazývají analgetika, způsobují totiž takzvanou analgesii, stav bez bolesti. Používají se při bolestech hlavy, zubů, ale také po zranění nebo při artritidě. Analgetika nepotlačují zcela činnost nervů jako je tomu při anestezii, nervová spojení nepřestávají fungovat. Lékaři předepisují analgetika po různých operacích, po úrazech, při akutních stavech bolesti a tento druh léků pomáhá i chronikům. Analgetika se dělí na dva hlavní typy opioidní a neopioidní. První skupina, kde se nacházejí léky podobné morfinu, jako jsou metadon nebo kodein, razantně mění chování mozku. Druhá skupina naopak může mít protizánětlivé účinky, to platí především pro ibuprofen nebo aspirin.

Léky proti bolesti a změny chování

O nežádoucích účincích všech analgetik se lze dočíst v příbalových letácích, podle studie vědců, kterou publikovali v časopise Social Cognitive and Affective Neuroscience, ale hrozí při běžně používaných analgetických lécích i další nežádoucí vedlejší účinky, které nejsou všeobecně známé. Především paracetamol ovlivňuje emoce pozitivní i negativní, zklidnění vede k pocitům menšího strachu, což může být velmi riskantní. Tím spíše, že takové léky jsou běžně dostupné v lékárnách, supermarketech nebo na benzínových pumpách. Přístup k těmto léčivům má navíc takřka každý v domácnostech, protože nejsou vázané na lékařský předpis, nadužívání může mít ale zásadní dopad na společenské chování.

Snížení kognitivních schopností vlivem paracetamolu

Vědecká studie zkoumající účinky paracetamolu neboli acetaminofenu dospěla k tomu, že užíváním těchto analgetik dochází:

  • Snížení kognitivních schopností, koncentrace, paměti
  • Snížení vnímání emocí, pozitivních i negativních
  • Zhoršení schopnosti vnímat a vyhodnocovat rizika nebo nebezpečné situace

Balonové experimenty se studenty

Vědci se ve své studii zaměřili na 500 studentů, kterým náhodně podali dávku 1 000 mg paracetamolu, přičemž ve druhé skupině bylo podáváno placebo. Nejprve se obě skupiny zúčastnily balónového experimentu, kdy studenti nafukovali na monitoru počítače balonky, přičemž každá úspěšná rána do nich jim mohla vydělat peníze. Cílem bylo vydělat co nejvíce peněz. Skupina s podaným paracetamolem se chovala o poznání více rizikověji a agresivněji, zatímco druhá byla mnohem opatrnější a neriskovala.

Riskantní chování při řízení auta i bungee jumpingu

V další části experimentu se lékaři zaměřili na interakci účastníků při různých situacích, které mohou nastat při řízení vozidla nebo bungee jumpingu z velké výšky. Vědci také dali možnost účastníkům sázet na sportovní zápasy. Vnímané riziko nebo nebezpečnost vyplývající z dané situace u skupiny s podaným paracetamolem bylo mnohem nižší než u druhé skupiny. Podle vědců tak nejde o pouhé snížení stresu, ale i při mírně pozorovaných účincích léku samotného, mohou být ve skutečnosti dopady mnohem významnější, než se zdá nebo než si může konzument sám uvědomovat.

Používání s ohledem na možná rizika

Analgetika typu paracetamolu a acetaminofenu jsou nejrozšířenějšími léky na světě na bolest a Světová zdravotnická organizace je doporučuje jako základní léčivo při nákaze COVID-19. Z toho důvodu by se mělo u těchto volně prodávaných léků více zdůrazňovat riziko jejich používání. Především jsou nebezpečnými při kombinaci s alkoholem, kdy způsobují vznik toxinů v játrech, vyhnout by se jim měli pacienti s chudokrevností. Kromě těchto známých vedlejších účinků je však nutné zdůrazňovat i psychologické hledisko a ovlivnění vnímání a vyhodnocování rizik po jejich konzumaci.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Sciencetimes.com