Zatímco se neustále strachujeme o naši pokožku, mažeme se, otáčíme se na plážovém lehátku, zapomínáme na oči, které jsou stejně důležité. Musíme si dávat pozor nejen na rakovinu kůže, ale i na trvalé poškození očí. Dnes bychom vám rádi podali několik důležitých informací na toto téma.
Chrání sluneční brýle oči před poškozením?
Na to existuje jen jedna odpověď – ano. Pokud vůbec nebo jen zřídka nosíte sluneční brýle, systematicky si zaděláváte na poškození očí. Zdravým stravováním, nekouřením a ochranou očí před UV zářením bráníte rozvoji očních chorob, jako je šedý zákal a makulární degenerace. Je třeba si uvědomit, že sluneční brýle jsou stejně důležité jako opalovací krém. Převážně děti a lidi se světlou pletí a modrýma očima jsou mimořádně zranitelní. Mají totiž méně ochranného pigmentu.
Příznaky poškození očí způsobeného sluncem
Zatímco kůže vysílá varování, pokud se spálíte, u očí si varovných známek jen těžko všimnete. Pouze v extrémních případech je rohovka přímo poškozena a důsledky jsou patrné okamžitě. S kumulací škod si však poškození všimnete až po několika letech. Například při makulární degeneraci se vaše sítnice zhoršuje, takže nakonec váš zrak začnou omezovat rovné čáry a skvrny. Že je problém intenzivní vám dojde ve chvíli, kdy pro vás bude problém číst a rozpoznávat určité věci.
Kdy nosit sluneční brýle?
V létě je venku vhodné nosit sluneční brýle mezi jedenáctou a třetí hodinou. Vůbec nezáleží na tom, jestli je horko nebo sotva pár stupňů, všechno závisí na sluneční energii. Slunce vám v této době doslova proniká přímo do očí.
Freepik
Je nutné mít při opalování sluneční brýle?
Respektive je nutné je nosit během opalování, když máme stejně zavřené oči? Nemusíte, pokud je budete mít zavřené celou dobu, co si budete užívat slunce na lehátku. Oční víčka do jisté míry blokují průchod slunečních paprsků.
Nabízejí všechny sluneční brýle dostatečnou ochranu?
Sluneční brýle v Evropě jsou značené písmeny CE. Tato značka kvality znamená, že vaše sluneční brýle poskytují stoprocentní UV ochranu. Za písmeny můžete často vidět i číslo, to udává, jak tmavé vaše brýle jsou. Pokud máte například CE-3, pak jste naprosto v pořádku, jste zcela chráněni před UV zářením a minimálně 75% viditelného světla je filtrováno, což je pro vaše oči velice příjemné. Stejně tak je důležité, že kvůli požadované ochraně není potřeba kupovat drahé sluneční brýle. Můžete si je zakoupit v drogerii nebo obchodě s oblečením. Drahé brýle nabízejí stejnou ochranu, jen jsou pohodlnější na nošení.
Úvodní obrázky: Shutterstock, Zdroj: Gezondnu.nl