Symptomy signalizující, že vaše srdce nepracuje tak, jak by mělo. I jen jeden příznak se vyplatí konzultovat s lékařem

Srdce je orgán, na kterém jsme životně závislí. Potřebujeme jej pro správný chod celého těla. Avšak v některých případech jej vědomě ohrožujeme. Pokud je vaše srdce v ohrožení, vždy se to projeví určitými signály, které můžete zpozorovat na svém těle. Pokud víte, co máte hledat, možná pro vás bude jednodušší rozpoznat, že se jedná o problém týkající se právě srdce.

Špatně fungující srdce

K onemocněním srdce dochází u mužů i žen, a to z různých důvodů. Někdy zdraví svého srdce ohrožujeme sami a často i vědomě, jindy je to dáno genetikou. Ať tak či tak, vyplatí se vědět, jaké jsou varovné příznaky toho, že vaše srdce nefunguje tak, jak by mělo. Pokud zaznamenáte byť jen jeden jediný, je zapotřebí mít se na pozoru. U léčby srdce je důležitá rychlost, a čím dříve zakročíte, tím vyšší je vaše šance na uzdravení. Na druhou stranu: pokud budete s léčbou otálet, může to v horším případě skončit smrtí v tom lepší trvalými následky, které snižují kvalitu života.

Bolest vystřelující do ruky

Bolest vystřelující do ruky je typická pro infarkt. U mužů se většinou tato bolest projevuje u levé ruky, u žen to bývají nejčastěji ruce obě. Blížícímu se infarktu v některých případech předcházela také neobvyklá bolest v lokti. Důvodem je to, že bolest v srdci se přenáší do míchy a odtud do mozku. Ten si myslí a dává vám najevo, že vás bolí ruka, přičemž ale skutečná bolest zůstává skrytá.

Neustávající kašel

Dlouhotrvající kašel, který vás obtěžuje v různé části dne, může být příčinou mnohých onemocnění, včetně kardiovaskulárních chorob. Tento kašel nemá žádnou zjevnou příčinu: nejste nachlazení, nic vás v krku nedráždí (například pachy v kuchyni). Pokud se ke kašli přidá vykašlávání růžového sekretu, je to znamení, že vaše srdce selhává. Okamžitě informujte lékaře. Někdy ale může jít o známku takového onemocnění, jako je dušnost a dokonce náhlá ztráta dechu.

Oteklé nohy

Nesprávná funkce srdce se může projevit také tím, že nedochází k dobrému proudění krve cévami. To se projevuje tak, že některé části těla, jako jsou horní a dolní končetiny, mohou být nateklé. Tyto otoky obvykle nebolí, nicméně jsou velice nepříjemné. Toto nepohodlí je možné zmírnit tím, že si nohy dáte do vyšší úrovně, například na židli nebo je podložíte na pohovce polštáři. Gravitace totiž tento problém ještě více prohlubuje. Tomuto problému se říká periferní edém a nemusí souviset pouze s onemocněními srdce. Může to být ale jeden z příznaků, což je důležité si uvědomit.

Neobvykle vysoká úroveň stresu

Některé výzkumy ukazují, že lidé, kteří se v životě více stresují, mají všeobecně vyšší pravděpodobnost k onemocnění kardiovaskulárního systému. Důležité je také to, pokud tato neobvykle vysoká úroveň stresu trvá již od mládí. Důvody stresu mohou být různé: stresující životní styl, panické poruchy nebo úzkostné fobie. Stres působí na srdce hned několika způsoby. Například způsobuje tachykardii, vysoký krevní tlak či sníženou srdeční frekvenci.

Nedostatečná chuť k jídlu a nevolnosti

Důvodem je nedostatek akumulace tekutiny kolem jater a střev, která brání správnému trávení. Po nevolnostech nebo nechutenství obvykle následují bolesti břicha.

Kožní vyrážky

Ekzémy a pásové opary jsou rizikovým faktorem srdečních chorob. Lidé, kteří trpěli na ekzém, měli až o 48 % vyšší šanci, že budou mít vysoký krevní tlak, a o 29 % vyšší šanci na vysoký cholesterol. Lidé s pásovým oparem mají až o 59 % vyšší pravděpodobnost infarktu.

Mdloby nebo ztráta vědomí

Právě mdloby a ztráta vědomí patří mezi velice časné příznaky nesprávně fungujícího srdce. Jsou způsobeny tím, že krev nemůže správně protékat, protože tepna je zablokovaná nebo chlopeň je zúžená. Pokud se vám někdy stane, že nemůžete popadnout dech a následně omdlíte, měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Mayoclinic.org