“Modrá výzva” ovládla internet. Ukáže vám, jak zdravá jsou vaše střeva

Přiznejme si, barva naší stolice není zrovna horkým tématem ke konverzaci. Ovšem ve světě internetu není takovým tabu, jak by se mohlo zdát. V posledních měsících stále více lidí sdílelo tzv. modrou výzvu, která vám pomůže zjistit, jak zdravé je vaše střevo. Vysvětlíme vám, jak to funguje.

Modrá výzva

Jak už samotný název napovídá, jde o to, kdy se vaše stolice zbarví do modra. S tímto úkolem přišla americká výzkumná agentura Zoe, která vám pomůže zjistit více o zdraví vašich střev. Jedná se o rozsáhlý výzkum mikrobiomu, shromažďování bakterií, plísní a kvasinek ve vašem střevě. Tento mikrobiom se nachází v celém trávicím systému, zejména pak v tlustém střevě. To zajišťuje trávení jídla, množství živin, které absorbujeme, a funkci našeho imunitního systému. A právě zde může modrá stolice přijít vhod.

Modrá stolice

Díky této výzvě můžete sami zjistit, jak dlouho potrvá, než jídlo projde vaším trávicím traktem. Udělejte si snídani s modrým potravinářským barvivem a zaznamenejte si, kolik jste toho snědli v jakou hodinu. Poté po každém použití toalety zkontrolujte vnitřek porcelánové mísy, abyste zjistili, zda je vaše stolice obarvená. To hodně vypoví o zdraví vašeho mikrobiomu. A pokud vás zajímá průměrný čas, jedná se asi o 28 hodin.

Mikrobiom

Rozdíl mezi časem, kdy jste snědli pokrm s potravinářským barvivem, a časem, kdy se v toaletě objeví modrá stolice, je doba, kdy ve vašem těle probíhá trávení. Můžete se i dohodnout se svým lékařem, kterému podáte informace o vašem malém výzkumu. Ten vám poté může poskytnout ucelené a odborné informace o zdraví vašich střev.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Sante.nl