U nádorů ledvin nemusí jít vždy o rakovinu, v mnoha případech jsou totiž tyto útvary benigní a lze je úspěšně léčit. Jaké druhy existují, koho ohrožují a co je dobré vědět? Především u nádorů ledvin nejde vždy o rakovinu, tím spíše u lidí pod 60 let, kdy jsou nádory malé velikosti do 4 cm.
U nekuřáků do 60 let bývají nádory ledvin nezhoubné
Menší nádory, které se mohou vyskytovat v ledvinách, nebývají s velkou pravděpodobností zhoubné. Týká se to především nekuřáků ve věku do 60 let, u nichž se v případě podezření provádí biopsie na testování v cytologické laboratoři. Podle doktora Iraklise Pouliase, experta na urologii a chirurgii, bývá prvotním znakem nezhoubnosti nádoru právě jeho menší hmotnost, ale vždy je nutné potvrdit tuto diagnózu pomocí zobrazovacích metod nebo biopsie. Podle dr. Pouliase „mohou být tyto nádory lokální nebo se šířit do sousedních tkání, ale nešíří se do jiných částí těla, navíc jsou relapsy neobvyklé.“
Ledviny udržují organismus v rovnováze
K čemu ledviny v těle slouží? Tento párový orgán fazolovitého tvaru se nachází na stranách od páteře přibližně ve výšce pasu a jejich hlavní úlohou je vylučování toxinů a vody, filtrace krve od nežádoucích látek a udržování organismu v rovnováze. Regulují také krevní tlak a harmonizují poměr minerálů v těle, řídí objem tekutin a napomáhají tvorbě červených krvinek při hematopoéze. A jak se vlastně zjistí, že se v ledvinách objevil neznámý útvar? Nehledě na zhoubnost nádoru se na něj ve většině případů přijde čistě náhodně při ultrazvukovém nebo tomografickém vyšetření v souvislosti s jiným onemocněním.
Druhy benigních nádorů
Jaké druhy nezhoubných nádorů existují? Podle dr. Pouliase je nejčastějším typem papilární renální adenom, který je malý a pomalu se vyvíjející nádor v ledvinách. Podle odborníků má tento typ nádorů ve věkové skupině nad 70 let až 40 % seniorů, aniž by o tom věděli nebo měli nějaké příznaky. Tento typ nádorů se také vyskytuje u pacientů s polycystickým onemocněním ledvin, kdy se vyskytuje v ledvinách větší množství cyst.
Freepik
Angiomyolipom ledvin
Dalším typem vzácného benigního nádoru ledvin je angiomyolipom, pro který se používá zkratka AML. Vytváří se z tukové nebo svalové tkáně a krevních cév, často se vyskytuje tento typ nádorů u pacientů s tuberózní sklerózou. Vyskytují se sporadicky u žen ve věkové skupině 30-50 let nebo u mladších mužů, ale u žen se vyskytuje 4krát častěji. Při větších velikostech těchto typů nádorů hrozí vnitřní krvácení z ledvin, které může skončit smrtí. Šíří se také do sousedních tkání, kde způsobuje škody, tím spíše při velkých velikostech útvarů nad 4 cm.
Fibroidy
Dalšími nezhoubnými nádory ledvin jsou fibroidy, které se vyskytují ve vláknité tkáni ledvin. Mohou se nalézat také v bezprostředním okolí tohoto párového orgánu, opět se vyskytují ve vyšší míře u žen než u mužů. Tento druh nádorů je vzácný a dodnes se nezná přesná příčina jejich vzniku.
Freepik
Lipomy
Mezi benigní nádory ledvin patří též lipomy, které se vyvíjejí v tukových buňkách ledvin. Mohou být i v okolní tkáni a postihují stejně jako v předchozích případech především ženy středního věku. Tukové bulky se tvoří také častěji u obézních pacientek.
Co dělat pro zdraví ledvin
Pro zdraví organismu, stejně jako ledvin, je vhodné upravit jídelníček s omezením konzumace soli. Vhodné je vyloučit ze stravy uzeniny a potraviny obsahující chemické látky, které zbytečně zatěžují ledviny. Je též nutné dodržovat pravidelný pitný režim s vyloučením slazených nebo energetických nápojů. Ledviny také ohrožuje kouření. A zapomenout by se neměla ani rada předků – dobře se oblékat, aby ledviny byly stále v teple.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Urologyhealth.org