Trápí vás negativní myšlenky? Psychologové radí, jak se s problémem vypořádat

Negativní vtíravé myšlenky jsou něco, co znepokojuje téměř každého člověka. Ovšem někdo jimi trpí natolik, že je narušen jeho každodenní život. Co vede k tomu, že se jeden trápí obavami příliš a druhý skoro vůbec? Řešení spočívá v tom, jak naložit s negativními myšlenkami a jak s nimi pracovat. Každý s nimi bojuje, ovšem ne všichni je umí přijmout jako fakt.

Je možné se zbavit negativních myšlenek?

Všichni se jich chceme zbavit, ale otázka zní, zdali je to vůbec možné. Už jste zkusili všechno – myslet pozitivně, odvádět pozornost na něco jiného, nechat je přicházet a odcházet jako mraky, zkrátka a dobře všechny dobré rady. Přesto se u vás stále objevuje nevysvětlitelný strach a negativní pocity znepokojení. Ovšem práce se svými negativními myšlenkami se dá naučit, i když to vyžaduje určitou praxi. Zde jsou tipy, jak se naučit pracovat se svými negativními myšlenkami a používat je tak, aby nakonec zmizely do pozadí.

Myšlenky nelze řídit

Myšlenky jsou elektrické impulsy v našem mozku, jež mohou být pozitivní nebo negativní. Naštěstí těch pozitivních myšlenek je vždy více než negativních. Málokdo však ví, že znepokojující myšlenky mají v zásadě kontrolní strategii. Tím, že si děláte starosti, se vlastně snažíte věci řešit. Někdy se ale může stát, že nad situací natolik přemýšlíte, až si v hlavě vytvoříte problém, který ve skutečnosti není. Poté se snažíte takové myšlenky potlačit a máte pocit, že bojujete. Jste unavení a zároveň upadáte do deprese. V tomto případě je nutné si uvědomit, že myšlenky nelze ovládat ani řídit. Uleví se vám.

Uvědomte si, že si děláte starosti

Pokud chcete mít méně starostí, je nejprve nutné uvědomit si, že si je vůbec děláte. Kdykoli máte nějaké obavy, pokuste se na sebe podívat z dálky. V tu chvíli si uvědomíte, že se na sebe díváte až příliš často. V podstatě by vám tato technika měla pomoci uvědomit si, že si děláte starosti téměř neustále. V takovou chvíli si položte několik otázek: „Existuje nějaký důvod, abych se bál? Proč si to myslím? Vyřeší to situaci? Je tato strategie účinná?“

Přemýšlejte nad druhem strachu

V 99% případů se jedná o určitý strach o sebe. Zeptejte se tedy sami sebe, čeho přesně se bojíte. Pouze tehdy, kdy se naučíte vidět, co se skrývá pod všemi negativními myšlenkami, se můžete naučit zbavit strachu pod nimi. Pokud chcete dlouhodobě omezit negativní myšlenky, je důležité, abyste si osvojili dovednosti, které vám pomohou vidět vaše negativní myšlenky jako signál, že je za nimi určitý strach. Uvědomte si strach, kterého se obáváte a zbavte se ho.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Psychologytoday.com