Nitroděložní tělísko a jeho výhody oproti hormonální antikoncepci

Mnoho žen v obavě z vedlejších účinků hormonální léčby opouští antikoncepční pilulky a poohlížejí se po jiném druhu prostředků pro zabránění nechtěnému těhotenství. Jednou z takových metod je i nitroděložní tělísko, které je ale obestřeno řadou dohadů a pověr, a to i v dnešní informační době, kdy je vše potřebné k nalezení na internetu. Jedním z nejčastějších mýtů je, že hormonální nitroděložní tělíska vyvolávají podobné či stejné vedlejší účinky jako antikoncepční pilulky, protože v obou případech se jedná o hormonální terapii. Ve skutečnosti však tomu tak není.

Pilulky blokují ovulaci a mohou způsobit trombózu

Princip pilulek a některých dalších forem prostředků hormonální antikoncepce je založen na účinku estrogenu, jehož vyšší hladina v těle potlačuje uvolňování vajíček z vaječníků, tedy ovulaci. To kromě jiného působí i řadu vedlejších účinků, jako je nadměrné zadržování vody v tělesných tkáních, což se zvenčí projevuje jako nárůst tělesné hmotnosti a otylost, ale také snížením sexuální touhy, migrény či změny nálad a depresivní stavy.

Nejproblematičtějším vedlejším účinkem, který se však projevuje jen u asi 0,01 až 0,1 procenta žen, je zvýšené riziko tvorby krevních sraženin To může být velmi nebezpečné, protože sraženiny obvykle putují krevním řečištěm a mohou zacpat přívod krve do některé z končetin či v horším případě do srdce, plic nebo mozku. Toto riziko navíc zvyšují nezdravé životní návyky, jako je například kouření.

Nitroděložní tělísko je prakticky bez vedlejších účinků

Oproti ovulaci blokujícím pilulkám je i hormonální nitroděložní tělísko zásadně odlišné. Většinu vedlejších účinků antikoncepčních pilulek vyvolává obsažený hormon estrogen, který se však v nitroděložních tělíscích nevyskytuje.

Namísto estrogenu obsahují pouze progesteron, který vyvolává v děloze prostředí toxické pro spermie a který nemá prakticky žádné vedlejší účinky na tělo ženy. Kromě toho na rozdíl od pilulky, která je přijímaná orálně, a tak účinkuje na celé tělo, působí hormony z tělíska jen lokálně v děloze. Díky tomu tedy žádné migrény, zadržování vody, trombóza ani jiné obvyklé vedlejší účinky hormonů nehrozí.

Obrázky: Freepik