O čem svědčí barva podlitiny a jak se modřiny zbavit dříve než za dva týdny

Podlitina, pohmožděnina, hematom nebo také modřina vzniká většinou po tupém úderu jako podkožní krevní výron. Podlitiny se objevují po poranění v horizontu několika hodin, může se jednat o pád z kola nebo při zranění o roh stolu či skříňky. Všechny druhy poranění mohou způsobit prasknutí drobných kapilár pod kůží, čímž dochází k prosakování krve do okolní tkáně. Z toho vznikají právě pověstné modřiny, které hrají všemi barvami. Co která barva znamená, co lze ze zabarvení usoudit?

Růžová nebo červená barva

Co nastává po zranění? Už po několika minutách po zranění dojde ke zrůžovění nebo zčervenání pokožky na povrchu. Změna barvy je způsobena únikem krve bohaté na kyslík do okolní tkáně. Nárazem dochází k prasknutí krevních cév. Zčervenání nemusí trvat dlouho, ke vzniku podlitiny nemusí dojít, když nejde o velký zásah. I tak je na místě obezřetnost, především u malých dětí může jít o bolestivý stav.

Tmavě fialová nebo modrá

Kdy dochází ke změně barvy z červené na tmavě fialovou nebo sytě modrou? Je to ve chvíli, kdy se červené krvinky začínají rozpadat a dojde ke ztmavení zbarvení. Červené krvinky začínají rozkládat bílé krvinky a dochází k tmavým skvrnám. Krvinky ztrácejí kyslík a dochází k jejich rozlití do okolních tkání, podlitá krev pod kůží pak získává namodralý až tmavě fialový odstín. Podlitina může být o mnoho větší, než bylo místo úderu.

Zelená

Konečně zelená? Už brzy přijde definitivní zahojení, protože zelená značí, že tělo červené krvinky rozlité do tkání přeměňuje na biliverdin, což je zelený žlučový pigment. Právě z toho důvodu se zbarvuje pokožka do zelena. Místo je však stále dosti bolestivé a je nutná opatrnost.

Žlutá nebo hnědá

Podlitina zežloutla nebo zhnědla? V této fázi už se jedná opravdu o zahojení. Červené krvinky mění biliverdin na hemosiderin a bilirubin, což jsou vedlejší produkty při štěpení hemoglobinu. Tyto změny se promítají do žluté a hnědé barvy na pokožce. Červené krvinky rozlité do tkání se opět vstřebají nebo vyloučí, podlitina zcela mizí a není cítit bolest při dotyku.

Za jak dlouho se podlitiny zahojí?

Průměrně trvá hojení modřin asi dva týdny, přičemž při vážnějším poranění to může být i déle. Je možné použít metodu tlaku a ledování, aby se cévy zatáhly dříve. Ledovat je možné hned po vzniku zranění, je dobré položit nohu nebo ruku na rovnou plochu a zasypat místo, kde se začíná tvořit podlitina ledem a nechat jej 10 minut působit. Opakovat je možné několikrát denně. Při zvýšené četnosti modřin bez zjevného důvodu je vhodné vyhledat lékaře, který zhodnotí stav a případně pošle na další lékařské vyšetření.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com