Obětavý syn daroval polovinu svých jater otci, aby mu tím zachránil život

Když přijde na lámání chleba, dokáže snad každá rodina držet při sobě. Týká se to i takových situací, které zahrnují komplikované lékařské zákroky, jako jsou transplantace. Příkladem je mladý muž, který neváhal ani vteřinu, a když byla jeho otci diagnostikována nemoc, která fatálně poškodila jeho játra, okamžitě se nabídl jako dárce.

Nepříjemná diagnóza

Jakmile bylo jasné, že otec má vážnou nemoc, celá rodina byla velmi smutná a všichni o něj měli obavu. Šlo o poškození jater, která jsou životně důležitým orgánem a bez jejich správné funkce nemůže tělo provádět nezbytné úkony pro odstraňování nežádoucích látek. Lékaři tak jako možnost léčby navrhovali transplantaci jater. To je samo o sobě velmi náročný úkon, kdy zbývá ještě objevit vhodného dárce, který se bude shodovat v důležitých parametrech, aby tělo nový orgán neodmítlo a začalo s ním pracovat. To je skutečně velmi těžké a zpravidla nejlepší shodu mají při transplantaci přímí rodinní příbuzní. Když se tak syn dozvěděl, že otec potřebuje pomoct, ani na chvíli neváhal a s operací souhlasil.

Daroval více než polovinu svých jater

Součástí transplantace bylo celých 60 % jater, což je skutečně velká část. Lidskému tělu však v zásadě stačí i zbývající část, jen je třeba dodržovat určitý režim a například to nepřehánět s alkoholem. To je ale jen skutečně malá cena za záchranu života vlastního otce.

Vše důležité bylo uvedeno v dopisu

Protože bylo těžké vyjádřit všechny pocity slovně, napsal syn svému otci dopis, kde popisuje svůj úhel pohledu a důvody, proč do toho vlastně šel. Píše například: „Neposlouchal jsem tě a neseděl nečinně a vidíš, uspěl jsem. Tentokrát mám pocit, že jsem učinil nejlepší možné rozhodnutí.“

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Filantropikum.com