Objeví se v jednom z 10 tisíc těhotenství. Nemocnice podruhé přivítala vzácná mono mono dvojčata

Narození dvojčat je obecně poměrně vzácné, ale může být ještě vzácnější. Tři čtvrtě z nich jsou dvojvaječná, jedna čtvrtina jednovaječná a z toho se mohou ještě jednovaječná dvojčata vyvíjet v matčině těle různými způsoby. Dnes se podíváme na příběh toho nejvzácnějšího druhu, tzv. Mono Mono dvojčat.

Co to je?

Mono Mono (monochrialní monoamniální) dvojčata se objevují jen asi ve 4 procentech případů a plody v tomto případě vyrůstají přímo u sebe. Nemají mezi sebou žádný plodový obal a dělí se o jedinou placentu. Vzhledem k tomu, že je od sebe nic neodděluje, tak se během těhotenství jeden druhého neustále dotýkají a v této poloze se často také narodí. Bohužel se často stává, že matka není schopna dvojčata úspěšně donosit až do konce. I proto je tak vzácné, když se narodí v pořádku.

Dva zázraky během pár dnů

Ohioská nemocnice zažila něco neuvěřitelného. Jen týden po přivítání jednoho páru mono mono dvojčat, která se narodila držíce se za ruce, se narodil další pár těchto vzácných jednovaječných dvojčat. Amanda Arnold (24 let) porodila ve Všeobecné nemocnici Akron v Akronu ve státě Ohio identická dvojčata. Jednalo se o mono mono děvčátka. Podle odborníků se něco takového objeví v jednom z 10 tisíc těhotenství, takže je to skutečně vzácné.

Lékaři byli v šoku

Žena doufala, že se dívky po porodu budou držet za ruce, když vyrůstaly 9 měsíců v těsném kontaktu. Navíc se ve stejné porodnici narodil stejný typ dvojčat jen o týden dříve. Dr. John Stewart, ředitel mateřské a fetální medicíny Všeobecné nemocnice Akron, uvedl, že šance, že se ve stejné nemocnici narodí dvě sady monoamniálních dvojčat, je „pravděpodobně v řádu jednoho z milionu až jednoho z deseti milionů“. I přesto se to stalo a pro lékaře i matku to muselo být neuvěřitelné. Dívky se narodily ve 32. týdnu těhotenství císařským řezem a jsou zcela v pořádku.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Abcnews.go.com