Víkendové vyspávání je důležité pro naše zdraví. Nespěte ale až do oběda, varují psychiatři

Dáváte ve volných dnech přednost delšímu spánku? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Ukazuje se, že v některých případech má víkendové pospávání výrazný přínos pro vaše duševní zdraví. Takže, až přijde další sobota, a vy se automaticky probudíte v šest hodin, otočte se a užijte si volné ráno spánkem. Dejte si ale pozor, abyste v posteli nezůstávali příliš dlouho.

Výhody delšího spánku pro duševní zdraví

Každý pracovní den se brzy ráno ozve budík a zvoní na poplach, že je čas vstávat do práce. To prostě o víkendu nechcete. Jediné, po čem po pěti dnech časného vstávání toužíte, je trochu se vyspat. A dobře děláte. Delší spánek ve volné dny má dobrý vliv na vaše duševní zdraví. Výzkum jihokorejské univerzity ukázal, že snižuje riziko deprese. Účastníci, kteří o víkendu dohnali dvě hodiny spánku navíc, měli o 48% nižší riziko deprese.

Neválejte ale příliš dlouho

Dokážete prospat celý den? Nepleťte si odpočinek s vyspáváním až do oběda. Jeden by si mohl myslet – čím déle spíte, tím lépe, ale není tomu tak. Pokud budete spát déle než o dvě hodiny, v tomto případě se riziko deprese zvyšuje až o 16%. Spát je v pořádku, kvalitní odpočinek je pro naše zdraví nesmírně důležitý, ale pokud víte, že se bez budíku probouzíte kolem poledne, nastavte si jej o dvě hodiny déle, než obvykle vstáváte do práce.

Najděte rovnováhu

Nejlepší, co pro své fyzické i duševní zdraví můžete udělat, je nastavit si takový spánkový režim, abyste o víkendu necítili potřebu nic dohánět. Ujistěte se tedy, že i v týdnu spíte kolem sedmi až devít hodin. V tomto případě již víkend není nutný pro posílení vašeho duševního zdraví.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Metro.co.uk