Jaké ochranné funkce těla nemůžeme ovládat a proč tomu tak je

Lidské tělo je složitý, dobře namazaný stroj, který ví, jakou funkci potřebuje k tomu, aby byl v daném okamžiku připraven reagovat.  Mezi funkcemi jsou i ty, které nemůžeme vědomě ovládat. Jsou aktivovány bez povolení a vše co můžeme udělat, je pouze poslouchání příkazů, které nám mozek zadá. Mluvíme o ochranných funkcích, jako je kašel, pocení a třes.

Třes

Třes lidského těla může způsobovat například chlad.

Lidé se mohou třásat nejen pokud jim je zima, ale také pokud jsou vystrašení, nemocní nebo vystresovaní. A jelikož je to nepodmíněný reflex těla, tak neexistuje způsob jak ho ovládnout. Například pokud je člověku zima, svalové kontrakce vypouštějí teplo, a díky tomu se tělo může zahřát. Teplota pokožky se může v důsledku těchto svalových kontrakcí zvýšit o 2-3 stupně.

Třást se člověk může i pokud je emocionálně vystresovný.  Jedná se o jakousi přípravu na nadcházející událost, jako například sebeobrana či napadení.

Zčervenání kůže

Na světě pravděpodobně není nikdo, kdo by se nikdy v životě nečervenal. Nedobrovolné zčervenání kůže se objevuje, když se člověk stydí, je rozpačitý, rozzlobený nebo má nějaký fyziologický problém. Čestní lidé se často červenají, když lžou. Dochází k tomu z toho důvodu, protože do kapilár proudí krev, které se nacházejí blízko povrchu pokožky.

Tento jev je převážně společenský – lidé se červenají pouze pokud jsou v jeho okolí další lidé.

Kručení v břiše

Představte si to: Jdete na zkoušku, cítíte se vystresovaní, nemáte čas na snídani a slyšíte hlasité kručení. Zní vám to povědomě? V 90% případů se tento rušivý zvuk vyskytujev důsledku hladu. V ostatních případech je zvuk způsoben narušením funkce trávicího traktu. Jestliže není v žaludku jídlo, jeho plyny, vzduch a kyselina chlorovodíková vyvolávají reakci, která vytváří různé zvuky. Když je v žaludku jídlo, zvuky jsou tišší.

Kýchání

Kýchání je obranný reflex, který pomáhá odstranit prach a sliz z dýchacích cest. Navzdory tomu, že je to nepodmíněný reflex, většina lidí může kýchání potlačit. Jediné, co musí udělat, je stisknout zuby a mít otevřené oči po dobu 10-20 sekund, nebo si třít nos.

Mimochodem, víte, že rychlost vzduchu, kterou vypouštíte při kýchání, je asi 50-120 metrů za sekundu?

Zívání

Zívání je nepodmíněný reflex, ktery se vědci dlouho pokoušejí vyřešit. Zíváme, když jsme unavení, ospalí nebo znudění. Existuje několik teorií, proč zíváme. Někteří říkají, že zíváme, protože nemáme dostatek kyslíku, zatímco jiní říkají, že je to způsob fungování lidského těla, systém nervového aparátu. Zívání je rovněž nakažlivé. Mnoho lidí zívá, když vidí fotky zívajících lidí ,nebo si čtou knihu ve které někdo zívá.

Víte, že v roce 1888 bylo zaznamenáno nejdelší zívnutí? Podle Guinnessovy knihy rekordů doktor Lee prohlásil, že 15letá dívka zívala po dobu 5 týdnů .

Kašel

Kašel je nepodmíněný reflex, kterým se naše tělo snaží vyčistit dýchací cesty od cizích těles. Je téměř nemožné kašel potlačit, protože se naše tělo snaží zbavit kouře, prachu a nebezpečných bakterií. Zmírnění kašle je možné po užití vhodných léků.

Mimochodem, náhodný kašel na denní bázi je normální. Téměř každý člověk kašle 5-6krát denně.

Husí kůže

Husí může vám naskočí, když jste vystrašení.

Na naší kůži se objevují husí kůže, když se svaly vlasových folikulů uzavřou. Když trpíme chladem, jsme vyděšení nebo ohromeni, vlasové folikuly se zvednou, což způsobí, že se vlasy postaví nahoru. Jedná se o rudimentární reflex, který je mimo naši kontrolu. Pro moderní lidi nemá skoro žádný smysl, protože používáme oblečení, abychom se zahřáli. Další funkcí tohoto reflexu je vystrašit nepřátele. Ale protože máme tak málo vlasů, je těžké si představit, že se někdo bojí. Piloerection, což je vědecký název tohoto jevu, se stane u 50% lidí, když naslouchají svoji oblíbenou hudbu.

Pocení

Pocení v horku snižuje tělesnou teplotu.

Pocení je jednou z nejdůležitějších tělesných funkcí a aktivuje se, když je tělo horké. Tělo vylučuje vodu, která se vypařuje z povrchu pokožky a snižuje teplotu těla. Potíme se, když cvičíme, když prožíváme nervové vypětí,nebo jsme nemocní. Věděli jste, že pot je 99% vody a zbytek je  sůl, kyseliny a organické sloučeniny? Není možné vypnout pocení, ale může se snížit. Abyste mohli  dosáhnout slabšího pocení udělat, musíte vynechat kofein, horké a kořeněné potraviny, alkohol a oblékat se do přírodních materiálů.

Škytavka

Škytavka je nedobrovolný krátkodobý respirační problém. Škytání je silnou kontrakcí membrány, následovaná uzavřením hlasivek, což vede k klasickému “škytacímu” zvuku. Je zajímavé, že nemůžeme tento proces řídit, ale můžeme to napodobit. Zkuste to právě teď! Škytavka je často způsobena přejídáním. Je nemožné ho okamžitě zastavit – to můžete jen postupně. Chcete-li zastavit škytavku, pijte studenou vodu nebo j zadržujte dech. Věděli jste, že muž z USA jménem Charlese Osborna škytal po dobu 68 let?  Žil normální životní styl a zemřel ve věku 97. Škytavka se zastavila, když mu bylo 96 let.

Naše těla mají  funkce, které můžeme a nemůžeme ovládat, ale mají také své vlastní způsoby, jak nám říci, že děláme něco špatně.  Jedna z významných zpráv je pocit bolesti. Bolest může být způsobena nemocí, zraněním ale i emocemi. Zde jsou některé z nejčastějších bolestí, které mohou způsobit emoce:

  • Pokud máte bolesti hlavy každý den, může to znamenat, že musíte trochu zpomalit a relaxovat. Musíte uspořádat svůj život lépe, abyste byli méně stresovaní.
  • Bolest v ramenou. Totéž platí pro bolesti v ramenou – jsou často způsobeny stresem.
  • Bolesti zad. Tento typ bolesti může být způsoben negativními myšlenkami. Zkuste mluvit s někým blízkým o problémech, které vás znepokojují.
  • Bolesti kolenou. To je často spojeno s tím, že nelze přijmout názory jiných lidí. Snažte se být otevřenější.
  • Bolesti kyčle. Pokud se bojíte udělat velké rozhodnutí, můžete mít tento typ bolesti.

Téměř všechny tyto funkce jsou životně důležité pro život. A neměli byste je potlačovat: tělo ví lépe, pokud jde o to, co potřebujete v určité době.

Zdroj: brightside.me