Skoro jako perníková chaloupka. Tak vypadá domeček skrytý v lesích amerického státu Washington, kde žije muž jménem Jacob Witzling Hamby. Jeho usedlost však není jen tak obyčejný dům. Tento muž je totiž umělec a navrhl si svůj domov tak, aby si splnil veškeré své dětské sny. I když se tak zdá být domek zvenčí na první pohled velmi malý, jeho interiér je mnohem prostornější, než by se mohlo na první pohled zdát.
Bydlení v uměleckém díle
„Nazvat můj dům domem je vlastně docela těžké,“ komentuje svůj výtvor Jacob Hamby moderátorce televizního pořadu Living Big in a Tiny House (Velké bydlení v malém domě). „Ve skutečnosti je to vlastně druh sochy, ve které se dá i bydlet,“ vysvětlil Hamby. Jeho hlavním záměrem je vytvářet díla, ve kterých by kromě estetického zážitku lidé mohli také bydlet.
Jako dítě fascinovaly Jacoba vyprávění a pohádky o vílách, hobitech, skřítcích a dalších pohádkových obyvatelích lesa, o nichž bylo známo, že žijí v miniaturních chaloupkách vprostřed temných a hlubokých lesů. A právě takový příbytek vždy toužil vlastnit a obývat. Svůj sen si nakonec splnil a domeček podle svých představ si vytvořil.
„Jako dítě jsem měl knihu o malých domcích a sochách. Vždycky jsem si myslel, že tam žijí víly, hobiti a skřeti a chtěl jsem to vytvořit i ve svém dospělém životě. „Chtěl jsem, aby můj srub v lese vyprávěl příběh. Aby to lidem připadalo úchvatné,“ svěřil se Jacob se svými dětskými plány, na jejichž základě svůj domek vytvořil.
Od nápadu k realizaci jej přivedla dívka
Velmi dlouho patřily Jacobovy plány jen do říše jeho bujné fantazie. To se ale změnilo ve chvíli, kdy potkal dívku, která sama žila v malé lesní chatě. Když Jacob zjistil, v jak malém domku je možné bez obtíží bydlet a vést plnohodnotný život, rozhodl se své plány na umělecký vílí domek zrealizovat. Požádal o svolení ke stavbě majitele lesního pozemku a ten jeho přání vyhověl. Od té doby tedy Jacob žije zde.
„Chtěl jsem, aby to vypadalo, jako by to bylo opravdu součástí lesa, to byl můj cíl,“ svěřuje se s nadšením Jacob. Proto vytvořil štíhlou chaloupku, jejíž elegantní střechu pokrývá vrstva zelenavého mechu, díky němuž stavba zapadá do okolního lesního prostředí, jako by tam stála odjakživa. Celý dům pak Jacob postavil z recyklovaného dřeva. Veranda například pochází ze staré bowlingové dráhy. Jak ve stavbě postupoval a jak vypadá interiér domku se můžete podívat na videu pod článkem.
Obrázky: Living Big In A Tiny House