Profesor z Oxfordské univerzity vysvětluje, proč koronavirus ovlivňuje děti jinak než dospělé

Dlouho se mělo za to, že jsou děti vůči novému čínskému koronaviru SARS-CoV-2 imunní. Ve skutečnosti je to ale všechno jinak. I když se zdají být vůči viru méně zranitelné, existují záznamy i o smrtelných případech jejich nákazy. Přestože je těchto případů celosvětově velmi málo a dají se považovat za vzácné, nemění to nic na jejich závažnosti, ba právě naopak.

Děti a mladiství bývají odolnější, není to tak ale vždy

Dosud nejmladší smrtelnou obětí celosvětové epidemie korinaviru SARS-CoV-2, která postihla lidstvo v průběhu letošního roku, je teprve pětiletý chlapec z Velké Británie, který už v době infekce tímto patogenem trpěl závažnými zdravotními problémy. Druhou nejmladší je pak dvanáctiletá dívka z Belgie. V Číně zase bylo hlášeno úmrtí v důsledku nákazy koronavirem u teprve čtrnáctiletého dítěte.

Spojené státy americké zase hlásí průběh vyšetřování příčiny úmrtí dítěte, jemuž nebyl ani jeden rok a které zemřelo během pandemie. I toto nemluvně však trpělo jinými zdravotními problémy.

„Na počátku pandemie se předpokládalo, že dětí se infekce koronavirem netýká. Nyní je však jasné, že míra infekcí u dětí je stejná jako u dospělých,“ vysvětlil profesor Andrew Pollard z Oxfordské univerzity, který se specializuje na pediatrické infekce a imunitu dětí.

Děti ve vážném zdravotním stavu jsou méně ohroženy než dospělí

Ukázalo se, že ve většině případů je průběh infekce koronavirem u infikovaných dětí mírnější než u dospělých. Počet odhalených infekcí u dětí je pak ovlivněn také tím, že děti ve většině případů nebyly ve velkém měřítku testovány, a tudíž u nich infekce ani nemohla být odhalena. Přesto však jsou odborníci přesvědčeni, že má SARS-CoV-2 na organismus dětských pacientů jiný vliv než na dospělé.

„V celosvětové lékařské literatuře došlo k mimořádnému pozorování, které již o koronavirech máme, že i děti se závažnými zdravotními problémy, které jsou navíc pod imunodepresivní terapií či dokonce podstupují léčbu rakoviny, jsou i tak mnohem méně postiženy než dospělí a starší pacienti,“ vysvětluje Pollard.

Obrázky: Freepik