Silné pocení nemusí být normální. Tělo může signalizovat vážné problémy

Silné pocení by nemělo být považováno za vážný zdravotní problém, pokud jsou vám jasné zjevné příčiny, například vysoká teplota nebo zvýšená fyzická aktivita. V takových případech prožíváme přirozený fyziologický proces regulace teploty. Ovšem pokud si všimnete, že se silně potíte i ve chvílích, kdy ostatní ne, může být za tím skrytá příčina, kterou je třeba vyšetřit a vyřešit.

Fokální hyperhidróza

Vyznačuje se nepřetržitou tvorbou potu například na dlaních, chodidlech nebo v podpaží. Příčina je nejasná a studie ukazují, že u těchto jedinců není rozdíl ve funkci a počtu potních žláz ve srovnání s osobami, které nadměrným pocením netrpí. Je pravděpodobné, že se jedná o problém nervového systému.

Těhotenství

V období těhotenství je přirozené, že tělesná teplota stoupá a v těle cirkuluje více krve, díky níž můžete cítit horkost. Zodpovědné jsou hormonální a metabolické změny.

Hyperaktivní štítná žláza

V tomto případě se produkuje několik hormonů – tyroxin a trijodtyronin, metabolismus se zrychluje a lidé se více potí. Mezi další příznaky patří zrychlený srdeční tep, náhlý úbytek hmotnosti a třas.

Některé pokrmy

Některé potraviny mohou způsobit pocení, protože mají termogenní účinky neboli generují teplo. Mohou to být silně kořeněná jídla, jako jsou feferonky, wasabi nebo příliš pepřená jídla. Podobné účinky může mít také nadměrná konzumace kofeinu a alkoholu.

Některé léky

Léky proti bolesti, antibiotika a neuropsychiatrické léky jsou ty, které nejčastěji způsobují vedlejší účinky, jako je například silné pocení.

Srdeční infarkt

Nadměrné pocení je jedním z prvních příznaků srdečního infarktu. Pokud se na levé straně těla náhle objeví studený pot, doprovázený bolestí na hrudi, závratěmi a nepohodlím, je možné, že na vás útočí infarkt.

Cukrovka

Lidé s cukrovkou mají tendenci potit se více než ostatní lidé. To je obvykle výsledkem nízké hladiny cukru v krvi nebo neuropatie, která může ovlivnit funkci potních žláz.

Úzkost a stres

Pocení během stresu je zcela přirozené, ale je také varovným signálem, když na vás jde panický záchvat.

Hormonální změny

V období puberty, menstruace, těhotenství a menopauzy probíhají změny v hladině estrogenu a progesteronu. Návaly jsou velice častým příznakem.

Obrázky: Freepik