Věci a situace, které mohou být škodlivé pro vaše zuby, aniž byste o tom vůbec věděli

Zuby jsou velice zranitelnou částí našeho těla. Existuje spousta věcí, které ovlivňují jejich zdraví a kvalitu, jako jsou například stravovací návyky a přístup k zubní hygieně. To ale není vše, možná vás to překvapí, ale na našeho zuby toho dokáže působit mnoho. I následující věci a situace, které by vás nikdy nenapadli.

Stres

Pravděpodobně víte, že stres neprospívá vašemu zdraví obecně. Věděli jste ale, že je škodlivý také pro zuby? Poškozuje imunitní systém, což zvyšuje riziko některých onemocnění, jako je parodontitida. Jedná se o typ onemocnění dásní, které lze rozpoznat podle krvácení dásní nebo špatného dechu. Ve velice závažných případech může vést i ke ztrátě zubů.

Vysoká hladina cukru v krvi

Vysoká hladina cukru v krvi je příznakem cukrovky. Důsledkem toho je sucho v ústech, které může být způsobeno i léky na cukrovku. Kvůli poklesu slin jsou vaše zuby náchylnější k tvorbě zubního kazu.

Ovoce

I když je ovoce zdravé, plné vitamínů a minerálů, bakterie v ústech přeměňují ovocné cukry na kyseliny, což způsobuje poškození zubů. To samozřejmě neznamená, že teď okamžitě přestanete jíst ovoce. Ale je dobré jeho příjem omezit na dva kousky denně.

Pomalé popíjení

Když strávíte asi hodinu popíjením nápojů, jako jsou limonády, víno, džus a jiné, vaše zuby budou vystaveny působení kyselin po delší dobu, což má vliv na vaši zubní sklovinu.

Rýže, brambory a těstoviny

Kromě ovoce a sladkostí existují i jiná jídla, která obsahují spoustu cukrů, o kterých jste nevěděli. Brambory, těstoviny a rýže jsou mezi nimi. Tyto potraviny obsahují škrob, jenž se v ústech mění na kyselinu.

Léky

Je známo, že některé druhy léků zpomalují produkci slin v ústech. Stejně jako v případě vysoké hladiny cukru v krvi může dojít k suchosti v ústech. Běžnými léky s těmito vedlejšími účinky jsou antidepresiva a antipsychotika. V takovém případě mohou žvýkačky bez cukru pomoci při produkci slin. Negativní vliv na zuby může mít i sirup proti kašli a pastilky proti bolesti v krku. Tyto léky obsahují hodně cukru, proto mohou poškodit zubní sklovinu.

Obrázky: Pixabay