Covidové prsty: Vědci objevili nový příznak, který se projevuje zbarvením prstů do fialova

Studie španělských lékařů prokázala další neobvyklý příznak infekce novým čínským koronavirem SARS-CoV-2. U pozitivně diagnostikovaných pacientů se v některých případech objevilo až pět různých druhů kožních vyrážek, které se často projevovaly v oblasti prstů na nohou. Nově objevenému příznaku se proto začalo přezdívat „covidové prsty“ a často se objevovaly zejména u mladších pacientů do 20 let a u dětí.

Rozmanité kožní projevy covid-19

Vyrážka jako symptom přítomnosti viru v organismu není ničím neobvyklým. Za příklad mohou posloužit třeba typické puchýřky, které doprovázejí onemocnění planými neštovicemi. Lékaře však překvapila rozmanitost tohoto symptomu ve spojitosti s infekcí koronavirem SARS-CoV-2, která se před pár měsíci rozšířila po celém světě.

Existuje až pět různých typů vyrážek, které se ve spojitosti s touto infekcí u postižených pacientů objevují, a to i při absenci jakýchkoliv jiných typických symptomů tohoto onemocnění, jako jsou respirační potíže či horečky. Ve většině případů se však kožní projevy objevovaly u již potvrzených pacientů s dalšími příznaky, a proto se jejich výskyt nehodí přímo pro diagnostiku přítomnosti viru v organismu pacienta.

Druhy kožních vyrážek spojených s koronavirovou infekcí

Výzkumníci, kteří se zaměřovali na identifikaci a popis kožních neduhů souvisejících s infekcí novým koronavirem, požádali dermatology o sdílení výsledků pozorování u pacientů infikovaných nemocí covid-19. Na základě těchto informací pak sestavili pětici různých kožních symptomů, které se v této souvislosti mohou u pacientů vyskytnout.

  • Asymetrické léze kolem rukou a nohou, které mohou působit svědění či bolest. Obvykle se vyskytují u mladších pacientů a trvají v průměru 12 dní. Tento druh vyrážky se objevil u 19 procent pacientů
  • Malé puchýře doprovázené svěděním, které se nacházejí na trupu a končetinách. Na rozdíl od předchozího druhu vyrážek, tyto se objevují spíše u pacientů středního věku a trvají v průměru kolem 10 dnů. Postihují kolem 9 procent pacientů
  • Růžové či bílé oblasti kůže provázené svěděním, a to zejména na těle, ale i na dlaních. Tyto potíže mělo 19 procent pacientů
  • Malé, ploché či naopak vyvýšené červené hrbolky představují celých 47 procent případů vyrážky spojované s koronavirovou infekcí. Tato vyrážka trvala obvykle sedm dní a provázely ji i další příznaky infekce. Objevovala se většinou u pacientů s těžším průběhem nemoci.
  • Nekróza kůže v podobě červeně či modře vzorovanou tkání se síťovanou strukturou se objevila u 6 procent případů nakažených. Tento symptom upozorňuje na špatný krevní oběh a objevuje se zejména u starších pacientů s těžkým průběhem covid-19

Podle vědců je však obtíž v tom, že i tyto druhy kožních příznaků mohou mít různé druhy původců a příčin a bez lékařských znalostí je velmi obtížné je od sebe vzájemně rozlišit. Proto tato studie neslouží primárně ke snazší diagnostice covid-19, jako spíše k lepšímu pochopení průběhu této nemoci.

Obrázky: Freepik