Onemocnění ledvin zůstává dlouho nepozorovatelné. Rozeznání prvotních příznaků je proto pro úspěšnou léčbu klíčové

Ledviny jsou párový orgán o velikosti sevřené pěsti uložený po stranách páteře pod spodní hranou hrudního koše. Jsou důležitým a nezbytným tělesným orgánem, který zodpovídá za odvádění odpadních látek, nadbytečné vody nebo dalších nečistot z krve. Veškeré toxiny a další zbytné látky jsou odváděny do močového měchýře a odcházejí močí z těla ven. Kromě toho ledviny harmonizují hladinu pH, soli nebo draslíku v těle a napomáhají organismu přijímat vitamín D. Jaké jsou nejčastější onemocnění ledvin, jak se léčí a co dělat pro jejich zdraví?

Omezení funkce ledvin vede k dialýze

Potíže mohou vést k nefunkčnosti ledvin, kdy je nezbytná dialýza, což je léčebný proces umožňující filtraci a čištění krve za pomoci stroje. Tím se může prodloužit život nemocného, ale nedojde k vyléčení tohoto životně důležitého orgánu. Jaké nemoci tento orgán nejčastěji ohrožuje a jaké jsou příznaky?

Chronické onemocnění ledvin

Patří mezi nejčastější formu onemocnění ledvin, jedná se o dlouhodobý stav. Chronické onemocnění ledvin souvisí s vysokým krevním tlakem, kdy jím jsou ohrožené malé cévy v ledvinách, glomeruly, které čistí krev. Při poškození těchto glomerul tlakem pak přestávají fungovat i samotné ledviny. Obvykle tento stav končí předepsáním dialýzy, kdy dochází k odstraňování přebytečných tekutin a toxických a odpadních látek z krve za pomoci stroje. V některých případech dochází k transplantaci ledvin. Kromě vysokého krevního tlaku může být na vině cukrovka, protože zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje cévy v ledvinách a dochází k utlumení jejich fungování nebo přímo selhání.

Ledvinové kameny

Dalším častým onemocněním jsou ledvinové kameny, které vznikají krystalizací minerálů a dalších látek v ledvinách. Tyto kameny mohou odejít z těla močí, kdy vylučování provází obrovské bolesti. Větší zdravotní obtíže však ledvinové kameny nepřinášejí.

Glomerulonefritida

Při zánětu glomerulů dochází ke glomerulonefritidě, může jít o reakci na infekci, léky nebo k tomuto onemocnění dochází při vrozených abnormalitách. Povětšinou dojde ke zklidnění v průběhu času.

Polycystické onemocnění ledvin

Cysty narůstající v ledvinách bývají genetického původu a mohou způsobit selhání ledvin. Při menším počtu bývají neškodné.

Infekce močových cest

Bakteriální infekce může zasáhnout jakoukoli část močového ústrojí, nejčastěji se jedná o močový měchýř nebo močovou trubici. Léčí se poměrně snadno za pomoci antibiotik, ale zaléčení je nutné, aby se infekce nerozšířila do ledvin a nezpůsobila jejich selhání.

Mezi příznaky provázející onemocnění ledvin patří:

  • Nechutenství, nevolnost nebo zvracení
  • Otoky nebo zadržování tekutin
  • Hyperkalémie (náhlé zvýšení hladiny draslíku v krvi)
  • Bledost a anémie ve spojení s poklesem červených krvinek
  • Potíže s močením
  • Snížené libido

Léčba onemocnění ledvin

Při léčbě onemocnění ledvin se lékaři zaměřují na harmonizaci krevního tlaku, cholesterolu nebo hladiny cukru v krvi, dále se užívají léky na snížení hladiny cholesterolu v krvi a snížení tlaku, ke zmírnění otoků nebo pro léčbu anémie. Při selhání ledvin je nutná dialýza krve, v pozdním stádiu pak transplantace.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com