Opatrně s dietami na základě bílkovin. Při přejedení vás mohou postihnout zdravotní problémy

Přesto, že jsou bílkoviny důležité pro snadné fungování těla, je důležité nepřehánět to s jejich příjmem. To se může lehce stát při držení například paleo diety. Bílkoviny jsou nezbytnou součástí denního příjmu živin, protože mohou řídit chuť k jídlu, stimulovat imunitní systém a podporovat růst svalů. Skládají se z aminokyselin, které tvoří základ tělesných tkání, jako jsou krevní cévy, vlasy, kůže a nehty. Zajišťují produkci enzymů a hormonů, jež jsou životně důležité pro funkci těla. Jaké množství bílkovin bychom tedy měli konzumovat a co se děje s naším tělem, když to přeženeme?

Jaké množství bílkovin bychom měli sníst?

Abychom určili, kolik bílkovin by mělo být zahrnuto do denní stravy, musíme zvážit řadu faktorů, jako je pohlaví, tělesná hmotnost, fyzická aktivita, pocení a možné potíže se zažíváním. Minimum denního příjmu by mělo odpovídat 50 – 62 g bílkovin, ale to zpravidla nestačí. Bílkoviny by měly tvořit asi 35% všech kalorií spotřebovaných během dne. Ženy by měly konzumovat cca 110 g bílkovin denně, zatímco muži 140 g.

A jak to s naším fyzickým i psychickým zdravím dopadne, když se bílkovin “přejíme”?

Nervozita a podrážděnost

V takovém případě nepomůže ani kvalitní spánek a relaxace. Při nadměrném příjmu bílkovin můžeme být nervóznější, podrážděnější a máme šanci lehce vyvolat hádku. Řešením je pak vyšší příjem sacharidů (čerstvé ovoce, hnědá rýže nebo ovesné vločky).

Poruchy koncentrace

Vysoký příjem bílkovin může způsobit poruchy koncentrace, které mohou ovlivnit naši každodenní práci nebo dokonce i naši schopnost řídit.

Špatné zažívání

Je možné, že budete muset řešit i takový problém, jako je zácpa, což může být nebezpečné, protože správný proces trávení je klíčem k vyplavení toxinů z těla. Doplňte proto stravu o vlákninu.

Neustálá žízeň

Nadměrná konzumace bílkovin způsobuje, že tělo vyschne, což ovlivňuje funkci ledvin.

Nepříjemný zápach z úst

Spousta bílkovin může zapříčinit, že se ostatní lidé budou vyhýbat rozhovoru s vámi, protože se z vašich úst bude linout nepříjemný zápach.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou. Převážně těmi, kteří drží dietu na základě bílkovin.