Když se okupační jednotky nacistického Německa již blížily k Paříži, rozhodla se 23letá Solange Beaugiron opustit město. Zamkla byt, který zdědila po své babičce, a opustila milovaný 9. pařížský obvod. Solange odjela na jih Francie, ani nepředpokládala, že ještě někdy překročí práh svého domova. Přestože se nájem pravidelně platil, dveře pařížského bytu zůstaly 70 let zavřené.
Závěť povolila vstup do bytu
Madame Solange Boguiron žila dlouhý a šťastný život. Zemřela v roce 2010 ve věku 90 let. Až ze závěti se dědicové dozvěděli o existenci tohoto bytu. Poslali tam k posouzení zástupce jednoho z aukčních domů. Otočením klíče v zámku zažil dražitel pořádný šok. Zdálo se, že se v těchto místnostech zastavil čas. Luxusní interiér vyzdobený starožitným nábytkem, zlacenými závěsy a drahými obrazy byl přízrakem dávné éry minulosti.
Vše zůstalo na svém místě
Lahvičky parfémů na zaprášeném toaletním stolku a hřeben, nedbale pohozené, jako by čekaly, až se jich opět dotkne ruka jejich majitelky. Hlavním objevem byl však obraz italského umělce z 19. století Giovanniho Boldiniho. Na plátně je vyobrazena Martha de Florian, babička poslední majitelky bytu. Dáma v růžových mušelínových šatech byla malířovou múzou a milenkou.
S vědomím rodiny Beaugiron S vědomím rodiny Beaugiron
Byt skrýval miliónový poklad
Obraz byl vložen do aukce s vyvolávací cenou 253 tisíc eur, v přepočtu asi 5 560 000 korun, ale o právo vlastnit tak vzácný poklad se rozpoutal urputný boj. V důsledku toho byl obraz prodán za 2,1 milionu eur, v přepočtu za neuvěřitelných 46 200 000 korun. Portrét Marthy de Florian je tak uznáván jako nejdražší Boldiniho dílo.
Úvodní obrázek: S vědomím rodiny Beaugiron, Zdroj: Ladbible.com