Ortorexie: Když se zdravý životní styl změní v nebezpečnou posedlost

Zdravé stravování vede k významnému zlepšení zdraví a duševní pohody. U některých lidí však může být zaměření na zdravý životní styl, především pak jídlo, intenzivnější než u jiných a přeměnit se do poruchy zvané ortorexie. Stejně jako každá jiná porucha příjmu potravy má i ortorexie vážné následky.

Co je ortorexie?

Jedná se o poruchu stravování, která zahrnuje nezdravou posedlost zdravým jídlem. Na rozdíl od jiných se ortorexie točí hlavně kolem kvality jídla, nikoli množství a zřídka se zaměřuje na hubnutí. Pacienti mají nezdravý vztah k “čistotě” jídla, ale také trpí posedlostí výhodami zdravé výživy. Přestože nebyla ortorexie dosud identifikována jako porucha, začíná být uznávána lékařskou komunitou jako problém.

Co způsobuje ortorexii?

Zpravidla člověk zahájí dietu s jednoduchým cílem zhubnout a zlepšit své zdraví. Existují ale případy, kdy se zdravý životní styl zvrhne v extrém. O ortorexii není mnoho výzkumů, ale zdá se, že obsedantně-kompulzivní tendence a minulé poruchy příjmu potravy jsou známé rizikové faktory. Mezi další patří perfekcionismus, intenzivní úzkost nebo potřeba kontroly. Několik studií také uvedlo, že lidé, kteří se při své kariéře zaměřují na zdraví a vzhled, mohou mít vyšší riziko rozvoje ortorexie. Běžné příklady jsou například zdravotníci, operní pěvci, baleríny, hudebníci a sportovci. Zde je několik negativních účinků ortorexie na zdraví člověka.

Fyzické důsledky

Nedostatek základních živin způsobený omezenou konzumací potravin má za následek podvýživu, anémii nebo abnormálně pomalý srdeční rytmus. Mezi další následky patří zažívací potíže, hormonální nerovnováha, metabolická acidóza a zhoršený stav kostí.

Psychické důsledky

Lidé s ortorexií zažívají intenzivní chaos, jakmile jsou narušeny jejich zdravé návyky. Když jsou nuceni porušit svá vlastní pravidla stravování, pravděpodobně se v nich vyvolá pocit viny, sebelítosti nebo nátlaku. Pacienti tráví spoustu času průzkumem zdravých potravin, vyhýbání se nezdravému jídlu, vážením a plánováním svého budoucího pokrmu. Neustálé znepokojení jídlem je spojeno se slabou pracovní pamětí, proto se u pacientů vyvíjí neschopnost soustředit se.

Sociální důsledky

Lidé s ortorexií nechtějí ztratit kontrolu nad svou stravou. Řídí se tak přísnými pravidly, až je narušena jejich socializace. Jinými slovy, vyhýbají se účasti na běžných společenských událostech, které se točí kolem jídla, jako jsou večírky, večeře s přáteli a tak podobně. To může vést k sociální izolaci.

Jak lze ortorexii překonat?

Prvním krokem k řešení je přiznání problému. Což je docela obtížné, protože lidé, kteří touto poruchou trpí, často nedokážou rozpoznat žádný z negativních dopadů na jejich zdraví, duševní stav nebo sociální fungování. Jakmile je problém identifikován, je nutná pomoc odborného týmu lidí, který zahrnuje lékaře, psychologa a odborníka na výživu.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Scirp.org