Osvojením správných životní návyků výrazně snížíte šance propuknutí Alzheimerovy choroby

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku. Jestliže ve svém okolí znáte osobu s demencí, dozvěděli jste se průběhu Alzheimerovy choroby téměř vše. Jedná se totiž o nejčastější typ demence u osob nad 65 let. K prvním příznakům patří poruchy paměti, postupně se přidává poškození kognitivních neboli základních funkcí jako je čtení, psaní rozpoznávání a jiné. Dále se snižuje intelekt a fyzické schopnosti.

Na tuto nemoc neexistuje lék, který by toto onemocnění zcela vyléčil. Jediné, co může zdravý člověk udělat, osvojit si několik návyků a snížit šance na její propuknutí.

Nebezpečné kouření a alkohol

Kuřáci mají o 45% vyšší pravděpodobnost onemocnění a lidé holdující alkoholu na tom nejsou o moc lépe. Takže jestli přemýšlíte o tom, že byste přestali kouřit nebo pít, zde je o důvod navíc.

Síla vitamínů

Vitamín B12 funguje jako neviditelná ochrana před demencí. Finská studie prokázala, že pravidelné doplňování vitamínu B12 u všech věkových skupin a zejména u starších osob snižuje riziko onemocnění. Můžeme jej získat z živočišných produktů kupříkladu vejce, mléko, sýry, maso, vnitřnosti a mořské plody.

Další vitamín, který sem určitě patří, je vitamín D. Americká studie prokázala, že jeho nedostatek zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby o 125 %.  Získat se dá přirozeně ze slunce, nebo využijte různé doplňky stravy.

Zařaďte pravidelnou fyzickou aktivitu do vašeho způsobu života a zlepšíte tím srdeční rytmus a krevní oběh.

Přidejte ještě mentální cvičení a udržujte svůj mozek v kondici. Učte se nové věci, luštěte křížovky, řešte rébusy. Zlepšíte tím svoji paměť.

Pijte kávu

Káva je silný antioxidant. Vypijte šálek kávy každý den a snížíte riziko choroby o 50 %.

Mezi pár posledních věcí, které byste pro sebe měli udělat, patří pravidelný spánek, eliminace stresu a stresových situací.

V neposlední řadě by měl každý člověk předcházet úrazům hlavy a při sportování nosit helmu. Traumata hlavy mohou zafungovat jako spouštěč Alzheimerovy choroby.

Obrázky: Freepik